Haberler

''Tahtalı Dağı gecekondu turizmine kazandırıldı!''

Tarih: 3 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Gürsu Kunt
Milli Park alanı içindeki Tahtalı Dağı''nın tahsisini 2003 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı''ndan alan Fajos Firması, Danıştay''ın verdiği yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına karşın çalışmalarını tamamladı ve geçen haftalarda tesisin açılışını yaptı. Yatırımı "teknolojik gecekondu" olarak tanımlayan Antalya Barosu şimdi de Bayındırlık ve Çevre Orman Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunmaya ve tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Antalya Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Tuncay Koç, "Davalar sonunda Danıştay 6. Dairesi, önce yürütmeyi durdurma, ardından iptal kararı verdi. Bu haliyle şirketin, Tahtalı Dağı''nda hiçbir faaliyet yürütmemesi gerekiyordu. Ancak ne yazık ki bu süre içinde şirket çalışmalarını tamamlayarak açılışını yaptı" dedi. Mahkeme kararlarının bizzat bakanlıklar tarafından yok sayıldığını ifade eden Koç, şöyle konuştu:

"Biz hem hukuk devletini, hem doğayı korumaya çalışıyoruz. Tahtalı''daki tesis, yaban hayatını yok etti. Yakında yeraltı su kaynakları kirlenecek. Tahtalı Dağı turizm tesislerinin bir planı da, yasal tahsis belgesi de yok. Tahtalı Dağı gecekondu turizmine kazandırıldı, ancak milli park alanı kaybedildi. Hukuk devleti kaybetti."

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz ise söz konusu şirketin işgalci, hatta hırsız konumunda olduğunu söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.