Haberler

AKM tamam, sıra İMÇ'de

Tarih: 3 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nı (İMÇ) "Tarihi Yarımada'yı Koruma Projesi" kapsamında yıkıp yerine Prestij Konutları adı altında Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapmak istemesi üzerine İMÇ Kat Malikleri Yönetim Kurulu 2006 Mart ayında İstanbul İdare Mahkemesi'ne başvurdu ve yönetim kurulunun haklı görülmesi üzerine yürütmeyi durdurma kararı alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yürütmeyi durdurma kararına 2006'da bir üst mahkemede itiraz etmesi üzerine Danıştay 6. Dairesi de itirazı değerlendirmek için bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verdi. İMÇ Kat Malikleri Yönetim Kurulu eşliğinde danıştay hâkimi, bilirkişi olarak atanan Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Zekai Görgülü, Prof. Dr. Emre Aysu ve Prof. Dr. Hakkı Önel ile birlikte çarşıyı gezdiğini belirten projenin müelliflerinden Mimar Doğan Tekeli, çarşının çalışmadığına dair iddiaların tamamen yanlış olduğunu ve bütün mağazaların çalıştığını söyledi.

İstimlak Edilmesi Söz Konusu Değil
Arkitera Mimarlık Merkezi'nin online yayın organı Arkitera.com, ilgili projenin müelliflerinden Doğan Tekeli ve Metin Hepgüler ile Mimarlar Odası eski Başkanı Oktay Ekinci'nin görüşlerini aldı.

Doğan Tekeli yapının yıkılmaması düşüncesinde olduğunu vurgulayarak yıkılması için öne sürülen gerekçelerin AKM'de olduğu gibi geçerli olmadığını düşündüğünü ekledi. Bu alana yapılması öngörülen Prestij Konutları'nın bulvarın niteliği, yapısı ve ölçeğiyle kesin olarak uymayacağı düşüncesinde olduğunu söyleyen Tekeli anayasaya göre yerine konut yapılacak bir yerin istimlak edilmesinin söz konusu olmadığını da belirtti.

İlk planda İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nın Süleymaniye'ye açılan avlularının arkasında bulunan niteliksiz yapıların yıkılmasının düşünülmesi yerine neden böyle bir karar verildiğine anlam veremediğini de sözlerine ekledi.

Metin Hepgüler ise projenin tasarımı esnasında dikkate aldıkları prensiplerin; bölgenin tarihsel ve yapısal karakterine entegrasyonunun sağlanması, odak noktası olan ve sükûneti ile tatlı meyilli tepeye oturan Süleymaniye Camii'ne açılan iç bahçelerin tanzimi ile caminin komplekse her noktadan görsel bağlantısının temini ve en önemlisi parsel üzerinde mevcut cami ve yatır mezarlarının hiçbirine zarar vermeksizin, şehircilik, yapısal planlama ve tatbikatının gerçekleştirilmesi olduğunu anlattı.

Anlatmakta Zorlanıyorum
Yıkılma kararı ile ilgili ise; İMÇ'nin yıkılarak yerine 50 adet villa - lüks konut düşünülmesinin, AKM'nin yıkılarak yeniden yapılması gibi programların nedenlerini, yapılması öncelikli olan pek çok mevzu varken ön planda tutulmalarını, bu mevzularda milletlerarası çalışmış ve çalışmakta olan bir meslek adamı olarak anlamakta zorlandığını söyledi.

Mimarlar Odası eski Başkanı Oktay Ekinci ise İMÇ Blokları ve benzeri yapıları ortadan kaldırıp, onların yerlerine eski Osmanlı Mimarisi'ni anımsatacak, üstelik 'Prestij Konutları' gibi bir tanımlamayla pazarlanmayı hedefleyen yapıları yapmak isteyenlerin, aynı zamanda siyasal kimliklerini tarihten referans alarak belirtmelerinin ve muhafazakâr geçinmelerinin de bir kara mizah örneği olarak karşımızda durduğunu vurguladı.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.