Haberler

Santiago Calatrava’dan Puente de la Mujer

Tarih: 10 Temmuz 2007 Kaynak: Arcspace Yazan: Puerto Madero Çeviren: İrem Çağıl


Buenos Aires’in eski limanı olan Puerto Madero şu aralar yeni bir ticaret ve yerleşim merkezine ve turizm bölgesine dönüştürülüyor. Dikkati çeken gelişmeler arasında bir Hilton Oteli binasının inşaatı, bir deniz müzesi ve Puerto Madero’nun 3 numaralı rıhtımının doğu yakasındaki sinemalar sayılabilir.

3 numaralı rıhtımın her iki yanındaki sokaklar Puerto Madero’yu şehre bağlıyor. 3 numaralı rıhtımın çevresindeki yaya yolları ise kentsel dokuya ve kent merkezi olan Plaza de Mayo ve Plaza Rosada’nın oluşturduğu çevre aksa uygunsuz bir şekilde bağlanıyor. 

Projeyi yaptıran kurum olan La Corporación Antiguo, Puerto Madero’nun açıkladığı zorluk, yaya sirkülasyonunu geliştirecek, setin her iki yanındaki plazaları birbirine bağlayacak ve aynı zamanda hala deniz trafiği için kullanılan bir yükleme limanına yer bırakacak bir yaya köprüsü tasarlamak. Santiago Calatrava bu sorunu Puente de la Mujer ile çözdü.

Puente de la Mujer 102 metre uzunluğunda birleşik iki köprünün arasına yerleştirilmiş yönlendirilebilir bir asma köprüden oluşuyor. Merkez kısmı 39 metrelik bir eğimli pilondan çıkan kablolar tarafından tutuluyor. Köprünün bu kısmı, deniz trafiğinde serbest geçişe imkan tanıması amacıyla 90 derece hareket edebiliyor. Mekanik kulesinin ağırlığı, hareketli sistemin basitleştirilebilmesi için pilonun ağırlığını dengeliyor.

Güçlendirilmiş beton ve çelikten imal edilmiş ve doğal taşlar ve seramikle döşenmiş olan Puente de la Mujer geceleri aydınlatılıyor ve bu bölgeyi Buenos Aires’in yeni sembolü haline dönüştürüyor. Bölgede daha önce inşa edilmiş olan yapılarla bağlantı içinde, Puente de la Mujer Puerto Madero için yeni bir mekan duygusunun oluşmasına da neden olacak. Santiago Calatrava’nın tasarladığı köprü 2001 yılında bitirildi ve toplam uzunluğu 160 metre.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.