Haberler

Belek ormanları yok oluyor

Tarih: 6 Temmuz 2007 Kaynak: CNN Türk Yazan: Orkun Yazgan
Antalya Belek bölgesinde golf sahası açmak için kesilen ağaçların yarattığı tartışma sürüyor. Çevre dernekleri bölgede tam 500 bin ağacın yok olduğunu söylerken, oteller golf sahası inşaatına devam ediyor. Turizmciler ise ''''Golf bölge için önemli ama bu ağaç keserek olmaz'''' diyor.

Antalya''nın gözde turizm beldesi Belek''te golf sahası açmak için kesilen onbinlerce ağacın yarattığı tartışma büyüyor.

Çevre örgütlerinin rakamlarına göre 2005 yılından bu yana kesilen ağaç sayısı 500 bini buldu. Belek''te ağaçlardan arındırılan bölgelerde şimdi golf sahası inşaatı var.

Bir zamanlar gözalabildiğine orman olan bölgede artık geniş açıklıklar göze çarpıyor. Kesilen ağaçların dalları da çevreye savrulmuş durumda. Yani Belek''teki doğa katliamının izleri her yerden görülüyor.

Limak Otelleri Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, "Yüzbinli rakamlara varan ağaçların kesildiği söyleniyor. Bunun beş katını golf sporunu yapanlara diktireceksiniz. Dolayısıyla belki torunlarımız ağaçlara kavuşabilir" dedi.

Bazı turizmciler ise Türkiye''nin rekabet ettiği ülkelerde binlerce golf sahası olduğunu söylüyor ve "Golf turizmi bölge için önemli" diyor. Ama onlar da kesilen ağaç sayısını fazla buluyor.

Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Demirok ise, "Golf sahası olması gerekiyor ama onun için bu kadar ağaç kesilmesi gerekiyor mu? Tabii buna dengeli bakmak gerekiyor" diye konuştu.

Belek''te çevre örgütlerinin, bölgede yaşayanların tüm çabalarına rağmen Orman Bakanlığı''nın envanterine de kayıtlı olan onbinlerce ağaç kesildi. Anayasa Mahkemesi''nin de "orman arazilerinin turizm amaçlı tahsis edilmemesi" yönünde bir kararı var.

Ancak herşeye rağmen inşaatlar devam ediyor ve fıstık çamlarıyla ünlü Belek ormanları eski günlerini arıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.