Haberler

"İzmir Kuşcenneti seçim rüşveti mi?"

Tarih: 6 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
238 kuş türünü barındıran ve kamuoyu tarafından İzmir Kuşcenneti olarak bilinen Homa Dalyanı Yaban Hayatı Koruma Sahası''nın koruma alanı statüsünün, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ve iki bürokratının imzası ile kaldırıldığını açıklayan Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Sıkı, Kuşcenneti''nin geleceğini teminat altına alan hiçbir açıklama yapılmamasına da dikkat çekti.

Kararın altına imza atan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Prof. Dr. M. Kemal Yalınkılıç''a tepki olarak, 5 Haziran Dünya Çevre Günü''nde yayınlanan bir haberi çerçeveletip göndereceklerini açıklayan Prof. Dr. Sıkı, şöyle konuştu: "Osman Pepe''ye sormak istiyoruz; kararı almanızdaki amacınız Maliye Bakanı''nın isteği doğrultusunda Homa Dalyanı Yaban Hayatı Koruma Sahası içinde bulunan Tekel Çamaltı Tuzlası''nı 27 yıllığına kiralamak isteyenlerin önünü açmak mı? Yine bu kararla İzmir Kuşcenneti''nin bazı çevrelere seçim rüşveti olmasını mı sağladınız? Bu kararı alırken İzmir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü''ne görüş sordunuz mu? Bu alanın sahip olduğu ve Çevre ve Orman Bakanlığı''nın sorumluluğunda olan uluslararası RAMSAR sözleşmesi sınırlarının hiçbir zaman değişmeyeceği teminatını verebiliyor musunuz?
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.