Haberler

WWF - Türkiye, Seçim Bildirgelerinde Küresel Isınmaya Bakışı Değerlendirdi

Tarih: 6 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Ecem Engin
WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak siyasi partilerin seçim bildirgelerini inceleyerek, küresel iklim değişikliğine bakışlarını değerlendirdi. Dr. Demirayak''a göre siyasi partiler, küresel iklim değişikliği gibi bugün dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunu görmezden geliyor ya da soruna yüzeysel bakıyor.

"Ortak Akıl Oluşturmak Gerek"
Siyasi partilerin seçim bildirgelerinde çevre ve küresel iklim değişikliğine ilişkin yaklaşımlarını değerlendiren Dr. Demirayak, "Siyasi partiler, küresel iklim değişikliği gibi bugün dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunu görmezden geliyor ya da son derece yüzeysel değiniyor. İklim değişikliği sürecinde gerek etkileri en aza indirgemeye yönelik önlemler gerekse emisyonların azaltılması, temiz teknolojiye geçiş konuları adeta yok. Bu tür çalışmalar için ilgili taraflarla görüşme, hazırlık ve çalışma gerekir. Ancak ortak akıl oluşturmak için gerekli çalışma siyasetçilerin gündeminde yok" diye konuştu.

"Mevzuat Geniş, Politika Dar"
Çevreye ilişkin konuların farklı başlıklar altında ele alındığının görüldüğünü belirten Dr. Filiz Demirayak, "Bazı partiler kırsal kalkınma, tarım, hayvancılık , bazıları çevre ve kentleşme başlıkları altında çevre konularınma değiniyor. Çevre konusu Türk siyasetinde içselleştirilememiştir. Bu nedenle de her zaman eğer gündemde varsa ve parçacı bakışla ele alınmış Türkiye''de çevre mevzuatı oldukça kapsamlı olmasına rağmen gelişmiş, bütüncül bir çevre politikası oluşturulamamıştır. Bu da mevuzatın geliştirilmesi ve uygulanmasında engel oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı.

"Kuraklıktan Bahseden Yok"
Partilerin genelde tarım konusuna ağırlık verdiğinin görüldüğünü, ancak bu durumda bile tarımın ana sorunu olan su kaynaklarının tükenmesi ve kuraklık konusunun sınırlı olarak ele alındığını vurgulayan Dr. Demirayak, "Tarımsal dönüşümde, bütüncül yaklaşım görülmemekte. Aynı şekilde, gittikçe artan yoksulluk konusunda, kırsal kalkınma ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı, alternatif gelir yaratma konuları ile kalıcı ve gerçek çözümler yerine, doğrudan yardım gibi geçici ve zaman / kaynak israfına neden olan yanlışların tekrarlanması dikkat çekiyor" açıklamasını yaptı.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.