Haberler

RIBA’nın Yeni Yerleşim Standartları

Tarih: 6 Temmuz 2007 Kaynak: Building Design Yazan: Will Hurst Çeviren: Pelin Koçkan

Eleştirmenler tartışmaya açık ‘Noddy Boxes’ standartlarını ortadan kaldırmaya yönelik RIBA’nın önerdiği yeni standartların geçersiz olduğunu ileri sürüyor...

RIBA Kurulu daha iyi çevre ve yaşam alanlarını hedefleyen toplantıları sonucu oluşturdukları raporlarla İngiltere ve Galler’deki vasat evlerin 1920’deki standartların bile gerisinde kaldığını ortaya koyuyor. Bunu da önemli bir sosyal adalet sorunu olarak görüyor ve yeni standartlar için ilkeler yayınlıyor. Ancak; mimarların, inşaat mühendislerinin ve derneklerin yer aldığı RIBA Kurulu’nun bu ilkeleri diğer uzmanlar tarafından eleştiriliyor.

HTA Mimarlık’ın yöneticisi Ben Derbyshire uygulamarın güvenilir olmasına rağmen oldukça geçersiz olduğu düşüncesinde.
RIBA’nın Halkla İlişkiler Müdürü Steven Harding ise bu çalışmanın; tasarım kalitesini yükseltmek ve yerleşim alanı standartalarını iyileştirmek olan iki amaç üzerinden ilerlediğini; aynı zamanda inşaat sayısıyla birlikte teftişlerini de arttırmak istediklerini söylüyor.

Sosyal adaletin de dikte ettirdiği gibi konutların arasında kalite farkı olmamasına özen gösterdiklerini ekliyor. Ekonomik olarak zayıf olan kesimin yaşadığı alanların da diğerleri kadar iyi olması gerektiğini vurguluyor. Bu konuda Hollanda ve Japonya gibi yoğun nüfuslu iki ülkenin bile gerisinde olmalarına şaşırıyor.

Derbyshire bu geri kalmışlıktan RIBA’yı sorumlu tutuyor. Eski standartlarla yönetim rejimine ve çevresel faktörlere bağlı olarak başarılı sonuçlar alabilmenin de mümkün olduğuna inanıyor hatta bunu dış piyasa için bir gereklilik olarak görüyor.

Design For Homes Şirketi’nden David Birkbeck RIBA raporunda yer alan rakamsal değerlere anlam veremediğini ve raporun yayınlanmasından önce kendisine bildirilmemesinden dolayı da hayal kırıklığı yaşadığını belirtiyor. Birkbeck konu üzerinde konuşulması gerektiğini düşünüyor. Parker Morris’in aksine ilkelerin kullanıcıların yaşamlarıyla ilgili yeterli araştırma yapılmadan öne sürüldüğünü ekliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.