Haberler

THBB Çevre Çalışmalarını ve 3. Yeşil Nokta Çevre Ödülü Alan Tesisleri Tanıttı

Tarih: 6 Temmuz 2007


Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) hazır beton sektöründe doğa ve kentsel çevreye uyum için yapılan çevre uygulamaları hakkında bilgi vermek ve bu konularda üreticilerin teşviki için düzenlediği 3. Yeşil Nokta Çevre Yarışması’nı kazanan ve ülkemizi yurt dışında temsil ederek Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) tarafından ödüllendirilen 3 hazır beton kuruluşunu kamuoyuna takdim etmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, THBB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Paksoy, THBB Genel Sekreteri Ferruh Karakule, THBB Yönetim Kurulu Üyeleri ve ödül kazanan firmalardan Akçansa Çim. San. ve Tic. AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hakan Gürdal, Nuh Beton AŞ Genel Müdürü Ayhan Güleryüz ve Onur İnş. Malz. San. ve Tic. AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Onur katıldı.

Toplantıda, THBB üyelerinin THBB Çevre Denetim Listesi’ne göre üretim yaptığını söyleyen Dr. Ayhan Paksoy “Bugün üyelerimiz hem kalite standartlarına uygun üretim yapmak hem çevreye duyarlı teknolojileri kullanmak ve bunların sürekliliğini sağlamak için sektördeki diğer bir çok firmada bulunmayan sistemlere sahipler, önemli oranlarda yatırım yapıyorlar. Ancak, üyelerimiz standartlara sahip olmayan ve çevreye uygun üretim yapmayan üreticiler nedeniyle haksız rekabetle karşılaşıyorlar’’ dedi. Çevre kriterlerinin en önemli üyelik koşullarından biri olduğunu ifade eden Paksoy, tüm THBB üyelerinin tesislerinde, dış görünüm, hava kalitesinin korunması, gürültü ve vibrasyon, atık su kontrolü, akaryakıt, yağ ve kimyasal madde yönetimi, katı atık yönetimi, trafik yönetimi ve eğitim başta olmak üzere çevreye duyarlı bir çok uygulamanın olduğunu söyledi.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından düzenlenen ‘‘3. Yeşil Nokta Çevre Yarışması’’na katılan Betonsa’nın Edremit Tesisi, Nuh Beton’un Tuzla Tesisi ve Onur Beton’un Hadımköy Tesisi yapılan denetimlerin sonunda ‘’3. Yeşil Nokta Çevre Ödülü’’nü almaya hak kazandılar. Bu ödülün yanısıra ‘’3. Yeşil Nokta Uluslararası Çevre Temsil Ödülü’’ alan tesisler, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) tarafından 8 Haziran 2007 tarihinde İspanya Seville’de Türkiye’yi temsil ederek Çevre Ödülü aldılar. ‘‘3. Yeşil Nokta Çevre Yarışması’’ seçmelerinde, yarışmaya katılan hazır beton tesislerinin sadece temizliği, estetik görünümü ve yeşillendirilmiş olması gözönünde bulundurulmadı. THBB Çevre Denetim Listesi''nde yer alan hava kalitesinin korunması, gürültü, atık su kontrolü; akaryakıt, yağ ve kimyasal madde yönetimi; katı atık yönetimi ve trafik yönetimi gibi ayrıntılı çevre kontrolü unsurlarının yanısıra tesisin Kalite Güvence Sistemi (KGS)''ne dahil olup olmaması, toz emisyon izni, geri dönüşüm sistemleri gibi hususlar tesis denetimlerinde dikkate alındı. Tesisler oluşturulan denetim ekipleri tarafından ziyaret edildi ve incelemelerde bulunuldu. Hazırlanan raporlar, Türkiye Hazır Beton Birliği Çevre Komitesi tarafından değerlendirilerek kazanan tesisler belirlendi.

Yeşil Nokta Çevre Yarışması Hakkında
‘’Yeşil Nokta Çevre Yarışması’’, hazır beton sektöründe doğal ve kentsel çevreyle uyumlu üretimin ve hizmetin teşvik edilmesi amacıyla Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından düzenleiyor. "Yeşil Nokta Çevre Yarışması"nın ilki 1998, ikincisi 2001 ve üçüncüsü 2007 yılında yapıldı. Bu yarışmalarda, Yeşil Nokta Uluslararası Çevre Temsil Ödülü alan tesisler, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) tarafından 1998 yılında Lizbon’da, 2001 yılında Berlin’de ve 2007 yılında Seville’de Türkiye’yi temsil ettiler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.