Haberler

Zorlu, "Zorlu Center" için projelendirme sürecine başladı

Tarih: 10 Temmuz 2007 Kaynak: Dünya
Zorlu Holding'in, Karayolları arazisinde inşa edeceği Zorlu Center için projelendirme süreci başladı. Zorlu Holding'den yapılan açıklamaya göre, İstanbul Zincirlikuyu'da bulunan eski Karayolları arazisine inşa edilecek Zorlu Center için mimari proje yarışmasına katılmaya hak kazanan şirketlerin temsilcileri, arazi incelemesinde bulundu.

Arazi incelemesi sonrası Zorlu Holding yetkililerinin, yarışmaya katılacak mimarlık şirketlerine yarışma yöntemi ve proje ile ilgili bilgiler sundu.

World Architecture Community tarafından yönetilen yarışma sürecinde, 3-5 Temmuz tarihleri arasında uluslararası mimarlık ve kentsel tasarım bürolarından gelen 117 başvuru dosyası, Köksal Anadol, Emre Aysu, Deniz Çağlar Duman, Levent Ergül, Suha Özkan ve Doğan Tekeli'den oluşan Danışma Kurulu tarafından incelendi.

14 mimarlık bürosu yarışmaya katılmaya hak kazanırken, Zorlu Center mimarlık ve kentsel tasarım yarışmasına katılabilmek için adaylarda, en az 100 bin metre karelik kentsel kullanım alanının kavramsal düzeyden ihale dosyasına kadar tamamlanmış olması, uluslararası ve ulusal ödüller kazanılmış olması, uluslararası yayınlarda yer alınmış ve uluslararası jüri üyelikleri görevlerinde bulunulmuş olması şartları arandı.

Yapılan değerlendirme sonucunda, Arquitectonica (Bernardo Fort Brescia), Mario Botta, Cafer Bozkurt Mimarlık Ltd. Asp, Architekten Stuttgart Ortaklığı (Mete Arat, Cem Arat), EAA - Emre Arolat Architects, GAD Architecture Gökhan Avcıoğlu Odile Decq / Benoit Cornette Architectes, Urbanistes Konsorsiyumu, Gregotti Associati International spa (Vittorio Gregotti) ARUP Turkey / Arup Italia Srl Konsorsiyumu, Has Mimarlık Ltd. (Ayse Hasol Erktin, Doğan ve Hayzuran Hasol), Llewelyn Davies Yeang Konsorsiyumu (Ken Yeang), ERA Şehircilik Mimarlık Ltd. (Ali Hızıroğlu), Coop Himmelblau (Wolf Prix) Uras & Dilekçi Architects Konsorsiyumu (Emir Uras, Durmuş Dilekçi), Steven Holl Architects, SUTE Ltd. (Umut İnan), Pelli Clarke Pelli Architects (Cesar Pelli), Tabanlıoğlu Mimarlık Ltd. (Murat ve Melkan Tabanlıoğlu), Selim Velioğlu / se Mimarlık Konsorsiyumu (Erce Funda, Sunaj Jusuf) şirketleri yarışma için yeterli donanıma sahip görüldü.

Yarışmacılar 4 yabancı büro, 5 Türk-yabancı konsorsiyumu ve 5 Türk büro olarak gruplanırken, projelerin 1 Ekim 2007 tarihinde teslim edileceği bildirildi.

Uluslararası jürinin bu projeleri 4-6 Ekim 2007 tarihleri arasında değerlendirerek, içlerinden seçtiği 4 projeyi İstanbul III numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna sunacağı belirtildi.

Kasım ayı içinde, İstanbul III numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunulacak 4 proje arasından 1 tanesinin uygulama amaçlı değerlendirileceği, Zorlu Center'in yapımının ise 2008 yılının Ocak ayında başlayacağı kaydedildi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.