Haberler

Çatalca da Büyükşehir’in yatırımlarından payını aldı

Tarih: 10 Temmuz 2007 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Çatalca’da gerçekleştirilen Durusu Karaburun Plajı ve Sahil Yolu Düzenlemesi, Çatalca Nazım Özbay Kültür Merkezi ve Çatalca Futbol Sahası Başkan Kadir Topbaş tarafından açıldı. Kadir Topbaş, 3 yılda sadece Çatalca’ya 300 milyon YTL’ye yatırım yaptıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Çatalca’da gerçekleştirilen Durusu Karaburun Plajı ve Sahil Yolu Düzenlemesi, Çatalca Nazım Özbay Kültür Merkezi ve Çatalca Futbol Sahası Başkan Kadir Topbaş’ın da katıldığı bir törenle hizmete alındı. Törende İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Çatalca Kaymakamı Yüksel Ayhan, Çatalca Belediye Başkanı İsmail İp, AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kaçır, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar ve İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Büyükdere ile vatandaşlar da yer aldı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye’nin iktisadi başkenti olan İstanbul’un son dönemde yapılan doğru yatırımlar sonucunda önemli kararların alındığı bir şehir haline geldiğini belirterek, kaynakları doğru kullanarak büyük hizmetler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Her geçen gün nüfusu ve trafiğe çıkan araç sayısı artan İstanbul’da bugüne kadar 1360 büyük şantiye kurduklarını, bunların 738’inin bittiğini ve yeni projelere başlattıklarını ifade eden Başkan Topbaş, 26 Haziran’da başlayan toplu açılış kapsamında hizmete aldıkları 82 projenin toplam maliyetini 1 milyar 16 milyon YTL olduğuna dikkat çekti. Çatalca’da hizmete aldıkları tesislerin 10.5 milyon YTL tutarında olduğunu ve 3 yılda sadece Çatalca’ya 300 milyon YTL’ye yatırım yaptıklarını dile getiren Kadir Topbaş, “Yatırımlarımızla Çatalca’nın yapısı ve kaderi değişti” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Merkezi Yönetimden aldığı kaynağın önceki dönemlere göre yüzde 40 azalmasına rağmen, 3 yıl içerisinde İstanbul’a yapılan yatırım miktarının 15 milyar YTL’yi bulduğuna dikkat çeken Topbaş, iktidarla aynı partiye mensup olmanın kendileri için büyük bir rahatlık olduğunu, bunun kendilerine maddi bir yansıması olmamasına rağmen yaptıkları hizmetlerin önünün kesilmediğini kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 22 Temmuz’da yapılacak genel seçimlerle ilgili olarak da “Tarlada izin olanının ekinde yüzü olur. Tarlada izi olanların sandıktan güler yüzle çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, Doğal Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanına alınan ve yıkımına karar verilen Çatalca’daki Mimar Sinan Kavşağı ile ilgili olarak ise şunları kaydetti; “Özellikle Mimar Sinan bölgesinde E-5 üzerinde yapmakta olduğumuz bir kavşağa daha sonra Koruma Kurulu tarafından itiraz edildi ve sit alanına alındı. Kurul, köprünün oradan kaldırılması ve yarım kalan inşaatın kaldırılmasını önerdi. Konu şu anda mahkemede. Ama şunu açık ne net söyleyebilirim ki yıkık olan yapı o şekilde kalmayacak kaldırılacak. Yüklenici firma da bunun maliyetini bizden almayacak. Mimar Sinan kavşağı genişletiyoruz, düzeltiyoruz. Diğer taraftan girişteki dar olan sanayi bölgesi olarak başlayan noktada da yakın bir tarihte genişleme çalışmalarına başlayarak Çatalca’ya rahat ulaşımı sağlamış olacağız.”

Çatalca Belediye Başkanı İsmail İp de açılışı yapılan tesislerle Çatalca’nın talihinin ve kaderinin değiştiğini belirterek, Başkan Kadir Topbaş’a hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. 2000’li yıllarda yaptıkları anketlerde, vatandaşların yüzde 52 yol, yüzde 41 su ve yüzde 7 oranında çöp alanında hizmet talep ettiğini dile getiren İsmail İp, geçen zaman içerisinde yapılan altyapı çalışmaları ile bu isteklerin sıfıra indiğini kaydetti.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ise, “İstanbul İstanbul olalı böyle hizmetler görmedi. Bu tesisler olimpiyatların İstanbul’da yapılması için altyapı oluşturacak ve en geç 2020 yılında olimpiyatlar İstanbul’da yapılacak” dedi. AK Parti İstanbul milletvekili Ünal Kaçır da, uzun yıllar tartışılan yerel yönetim reformunun kendi iktidarları döneminde yapıldığını hatırlatarak, Silivri ve Çatalca gibi yerlerde yapılan tesis yatırımlarında bu reformunun büyük katkısı olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Kadir Topbaş, İsmail İp, AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kaçır ve beraberindekilerle kurdele keserek, Çatalca Durusu Karaburun Plajı ve Sahil Yolu Düzenlemesi, Çatalca Nazım Özbay Kültür Merkezi ve Çatalca Futbol sahasının açılışını gerçekleştirdi. Ardından da Çatalca futbol sahasını gezen Kadir Topbaş, çocuklarla penaltı vuruşu yaptı. Çatalca Belediyesi Otantik Folklor Oyunları Ekibi’nin bir gösteri sunduğu törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da kutlama mesajı gönderdi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.