Haberler

TCDD, Haydarpaşa'da sit kararına karşı dava açtı

Tarih: 11 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhcu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) Haydarpaşa Garı ve çevresindeki 1 milyon metrekarelik alan üzerindeki sit kararını iptal ettirerek bölgeyi yapılaşmaya açmak için, İstanbul 1 no'lu İdare Mahkemesi'nde dava açtığını belirtti.

İstanbul 5 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu'nun, Haydarpaşa Garı ve çevresini 26 Nisan 2006'da 'kentsel ve tarihi SİT alanı' ilan ettiğini hatırlatan Muhcu, TCDD'nin, bu kararın kaldırılması için yaptığı 2 başvurunun da kurul tarafından reddedildiğini söyledi.

Başvurularına ret yanıtı alan TCDD'nin 25 Haziran'da İstanbul 1 No'lu İdare Mahkemesi'ne başvurarak sit kararının iptal edilmesi için dava açtığını belirten Muhcu, Mimarlar Odası'nın da bölgeyi sit ilan eden 5 Numaralı Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun yanında davaya müdahil olacağını bildirdi.

Muhcu, Haydarpaşa ve çevresinde önce Manhattan benzeri gökdelenler yapılmak istendiğini, tepki gelince bu kez de Venedik benzeri bir proje geliştirildiğini belirterek, "Bölge kentsel sit alanı olduğu için buraya bir çivi bile çakılamaz. Ama rant peşinde koşanlar bu bölgeyi betonlaştırmak için seferber oldu" dedi.

'İMP'yi devreye soktular'
Muhcu, TCDD'nin Haydarpaşa'daki imar sürecine istediği gibi müdahil olmak için bu kez de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle protokol imzaladığını kaydetti. Muhcu, protokole göre Haydarpaşa çevresiyle banliyö duraklarının meydana getirdiği toplam 2 milyon metrekarelik alanın, kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmek üzere İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi'ne (İMP) verildiğini açıkladı.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.