Haberler

Yangınlarda rant kuşkusu

Tarih: 11 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Betül Kansu
Önce Bodrum, ardından Manavgat, daha sonra Menemen, Selçuk, Çeşme, Foça, Menderes, Beyağaç ve Geyve'de arkası arkasına yangın çıktı. Sadece Bodrum'da 200 bin çam, 10 bin zeytin ağacı yok oldu. Orman yangınları neden çıkıyor, arkasında kim var soruları gündeme gelirken Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu'ndan ilginç bir açıklama yapıldı.

Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "İşimiz elbette hafiyelik yapmak veya komplo teorileri üretmek değil. Ancak yangınların turizm ve ranta açık bölgelerde çıkıyor olması, yangınlara kuşkucu yaklaşmamıza neden oluyor. Ormanlar yanarken, ülke yok olurken maalesef birileri ellerini ovuşturuyor" denildi.

Açıklamada ayrıca şu görüşlere de yer verildi: "Koruma altında olan hazine arazilerinin, birinci derecede doğal sit olarak koruma altında olan doğal hazinelerimizin koruma statülerinin kaldırılarak ranta açılması, geçmişte orman yangınlarının arkasından gelen uygulamalardı. Şimdi yeniden böyle şeylerin olmasından endişe duyuyoruz."

Yangınlar Artacak
Bu arada, Orman Yüksek Mühendisi Mustafa Yıldız da, önümüzdeki dönemde orman yangınlarının artmasının sürpriz olmayacağını söyledi.

Yıldız, "Küresel ısınmaya bağlı olarak bazı yerlerde gündüz hava sıcaklığı güneşte 50 derecenin üzerine çıkıyor. Böyle bir tablo içinde en küçük bir kıvılcım bile orman yangınlarının başlamasına neden olabilir. Çevre ve Orman Bakanlığı ile diğer kuruluşlar, orman yangınlarının kısa sürede söndürülmesi için gerekli önlemleri alabilirler" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.