Haberler

Mimarlar Odası’nın Genel Seçimler Dolayısıyla Kamuoyuna Duyurusu

Tarih: 11 Temmuz 2007
TMMOB Mimarlar Odası, 2007 Genel Seçimleri nedeniyle, toplumsal - kültürel yaşamın önemli bir öğesi olan mimarlığın sorumlulukları çerçevesinde, dünya, ülke ve mesleğin geleceğine ilişkin endişelerini, politika ve önerilerini, ülke yönetimine talip olanlara ve kamuoyuna iletmek üzere bir rapor hazırladı.

Raporda; “cumhuriyet ve demokrasi değerlerine birlikte sahip çıkma”nın tüm siyasi programların temeli olarak toplumun bu eksende bir taraflaşmaya ve parçalanmaya değil, bu değerleri buluşturacak bir bütünlüğe yönlendirilmesi gerektiği söyleniyor.

Raporda ayrıca; giderek tüm dünyayı içine alan çevre sorunları ve iklim değişikliği, enerji krizi, savaşlar, afetler, yoksulluk ve barınaksızlık, göç, eşitsiz gelişme gibi yaşadığımız küresel sorunların yanı sıra dünya çapında kültürel gelişme, demokrasi ve yaşanılabilir bir gelecek bağlamında sürdürülen diğer tartışmalar, insani sorumluluklarımız yanında insan için çevre oluşturan bir mesleğin mensupları olarak mesleki sorumlulukları da gündeme getirerek, toplumsal duyarlılığımızı ve sorumluluğumuzu arttırarak, dünya, ülke ve mimarlığın geleceğine ilişkin politik bir yaklaşım ve tutum almayı da haklı kılmakta olduğu söyleniyor. Bu yaklaşımın temelinde tüm yaşamsal değerlerimizle birlikte mimarlık kültürü ve mesleğinin etkinliğini artırmak, toplum için vazgeçilmezliğini bir kez daha vurgulamak çabasının olduğu ve bu bağlamda mevcut kentleşme ve yapı kültürümüzü biçimlendiren sorunların yapısal nedenlerini, çözüm yollarını, politika ve araçlarıyla birlikte bir bütün olarak ortaya koyma çabasının sürdüğü de ekleniyor.

Mimarlar Odası ayrıca, artık geri dönülmez bir aşamaya gelmek üzere olan iklim değişikliği olgusunun tüm kesimlerce, ancak özellikle dünya ekonomik sistemini belirleyen, yöneten güçlerce daha fazla zaman kaybetmeden ciddi önlemler alınması gerektiğini de hatırlatıyor. Ülkemizin de bu gerçeği ciddiye alan uygulamalara geçip, “Kyoto Protokolü” dahil bütün gereklilikleri yerine getirmeli; enerji politikalarını fosil yakıta ve nükleer enerjiye değil, yenilenebilir kaynaklara göre oluşturması gerektiğini de ekliyor.

Mimarlar Odası ve bilimsel çevrelerin yıllardır “Ülke Fiziki Planı” ve “Bölge Planları” oluşumu doğrultusunda sürdürdüğü çabaya rağmen, plansızlığın kamu gücünü elinde bulunduranlar tarafından tercih edildiğini söyleyen rapora göre planlama açısından önemli bir veri olan temel ulaşım kararlarının; birçok etkenle birlikte küresel iklim değişikliği etkenini gözetecek biçimde yenilenmesi, karayollarına yani fosil yakıta dayalı değil, raylı - toplu taşıma bağlamında oluşturulması da zorunluluk kazanıyor.

Kuruluşundan itibaren kamu ve toplum yararına sorumluluğunu yerine getirmeye ve yön göstermeye çalışan Mimarlar Odası, önümüzdeki sürece ilişkin olarak, kent - insan odaklı politikalar oluşturma yaklaşımının ülkemizde de kabul edilmesini tartışmaya açtı. Bu amaçla Mimarlar Odası, kalıcı, kimlikli ve çağdaş bir çevrenin ülke düzeyinde temel imar ve kentleşme hedefi olmasının sağlanması; “binlerce yıllık mimarlıklar ülkesinin yeniden mimarlıkla buluşması” için dünya deneyi ve ülkemize özgü koşullar gözetilerek, “Türkiye Mimarlık Politikası”na bir an önce ulaşılması gerektiğini vurgulama ve bu saptamayı tarihsel bir çağrıya dönüştürme kararı aldı.

Bu kararla, uluslararası hizmet ticaretinin ortak hukukunun oluşturulması adımlarının atıldığı bugünlerde, ülkemiz değerlerinin savunulması açısından mimarlık politikası oluşturmanın daha da önemli hale geldiğini düşünerek, ilgili tüm kesim ve kurumları uyarmakta ve ülke adına ortak sorumluluk üstlenmeye çağırıyor.

Mimarlar Odası’nın hedefi, mimarlığın toplumla buluşması için temel mimarlık politikası oluşumunu amaçlayan “Türkiye Mimarlık Politikası’na Doğru” metnini, ilgili kesimlere ulaştırmak, bu metni bir süreç içinde politika - strateji belirleyen belgeler ve etik kurallarla güçlendirerek geliştirmek ve resmî bir politika belgesine ulaşmak.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.