Haberler

"Santralistanbul şehre yakışacak"

Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Ercan Sarıkaya, Güngör Karakuş


Başbakan Erdoğan Santralistanbul''un ön açılış sergileri için yapılan törende "Silahtarağa tarihin kültür ve sanatla buluştuğu istisnai bir mekan haline geliyor" diye konuştu.

Silahtarağa Elektrik Santrali''nin ''santaralistanbul'' adıyla Çağdaş Sanat Müzesi''ne dönüştürülmesi projesinin ilk ayağı tamamlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca İstanbul Bilgi Üniversitesine tahsis edilen ve tamamen Eylül ayında faaliyete geçecek olan ''santralistanbul''un "Ön Açılış Sergilerinin açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın da katıldığı törenle yapıldı. 

Farklı Bir Zenginlik 
Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan "santralistanbul''''un ilk önemli buluşmasını gerçekleştirdiklerini dile getirerek, buranın 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a çok yakışacağını, emeği geçenlere şükranlarını sunduğunu söyledi. Erdoğan, "Santralistanbul tarihin kültür ve sanatla buluştuğu istisnai bir mekan haline geliyor" dedi. "Santralistanbul'''' projesinin kendilerine umut ve heyecan verdiğini dile getiren Erdoğan, "İstanbul, müze fakiri bir şehir. İstanbul''a bu yakışmıyor. İstanbul, müzeler noktasında çok zengin olması gereken bir şehirdir'''' diye konuştu. İstanbul Modern projesine de atıfta bulunan Erdoğan, kendilerinden böyle bir istekte bulunulduğunda hiç tereddüt etmediklerini ve böylece kentin güzel bir müzeye kavuştuğunu kaydederek, şimdi de Silahtarağa elektrik santralinin bu hale gelmesiyle İstanbul''un farklı bir zenginlik kazandığını dile getirdi.

Geleceğe Bir Miras
Toplumların dünyaya yansıyan yüzlerinde devlet adamları ve ünlü komutanlarından çok sanatçılarının ve kültür adamlarının görüldüğünü anlatan Erdoğan, İngiliz toplumunun Sheakespeare''siz, Alman toplumunun Goethe''siz, İtalyan toplumunun da Leonardo da Vinci''siz düşünülemeyeceğini ifade etti. Erdoğan, Türk toplumunun da Mimar Sinan''sız düşünülemeyeceğini belirterek, gelecek nesillere, onların unutamayacağı mirasın bırakılmasının şart olduğunu vurguladı. Başbakan, birçok kültür ve medeniyetin beşiği olmuş, farklı inanç ve geleneklerden birçok toplumun asırlar boyunca dostça, kardeşçe yaşadığı İstanbul''da "santralistanbul'''' un şehrin sembolleri arasında yeri olacağını kaydetti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.