Haberler

2007’nin İşverenleri Belli Oldu!

Tarih: 12 Temmuz 2007

İTÜ Geliştirme Vakfı Ekrem Elginkan Lisesi, Mimar Selim Velioğlu - Elginkan Holding
Fotoğraf: Murat Germen


İşverenlerin, kaliteli fiziksel çevreler üretimindeki önemini vurgulamayı ve yatırımcıları nitelikli yapılar üretmeye teşvik etmeyi amaçlayan Arkitera İşveren Ödülü 2007’nin kazananları belli oldu. Talep etmenin ve ihtiyaç belirlemenin dışında, mimar ile güçlü bir diyalog kurarak nitelikli mimari ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayan işverenler, Arkitera İşveren Ödülü ile bu sene ikinci kez onurlandırılıyor.

Mimarlar Ersen Gürsel, Cem İlhan, Haydar Karabey ve Doğan Tekeli’den oluşan 2007 jürisi, nominasyon yani aday gösterme yöntemi ile belirlenen projeler arasından Kamu kategorisinde ödüle, Mimar Özgür Deniz Emir’in (Atölye-de Mimarlık) Hıdırbey Köy Meydanı Çevre Düzenleme Projesi ile Hatay-Samandağı Köylere Hizmet Götürme Birliği’ni; Özel Sektör kategorisinde ise, Mimar Selim Velioğlu’nun İTÜ Geliştirme Vakfı Ekrem Elginkan Lisesi ile Elginkan Holding’i layık gördü.


İTÜ Geliştirme Vakfı Ekrem Elginkan Lisesi, Mimar Selim Velioğlu - Elginkan Holding
Fotoğraf: Murat Germen


“Kamu” ve “Özel Sektör” kategorilerinde verilen ödüllerin dışında Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne de, bugüne kadar mimarlık dünyası ile kurdukları olumlu ilişkileri, örgütlenme biçimleri ve nitelikli yapıların ortaya çıkmasını sağlayan ender kamu kuruluşları olmaları nedeniyle; Teşekkür Ödülü verilecek.

Jüri raporunda belirtildiği gibi amacı işveren ve mimarlık dünyalarını buluşturmak, iletişimlerini pekiştirmek ve nitelikli mimari uygulamaların ortaya çıkarılmasına destek olan işverenleri onurlandırmak olan Arkitera İşveren Ödülü’ne bu sene 37 yapı aday gösterildi. Şartname kriterlerini karşılamayan ve “jüri üyeleri tarafından gerçekleştirilmiş” yapılar jüri kararıyla ayrılarak, kalan adaylar değerlendirilmeye alındı.


Hıdırbey Köy Meydanı Çevre Düzenleme Projesi, Mimar Özgür Deniz Emir (Atölye-de Mimarlık) - Hatay-Samandağı Köylere Hizmet Götürme Birliği

Değerlendirmede sağlıklı mesleki ilişkiler dikkate alınırken, eserin örnek teşkil edecek mimari ve inşai niteliği de göz önünde bulunduruldu. Bu bağlamda sağlıklı, örnek bir mimar-işveren ilişkisine sahip olduğuna kanaat getirilen nitelikli iki projenin işverenleri ödüllendirildi. 


Hıdırbey Köy Meydanı Çevre Düzenleme Projesi, Mimar Özgür Deniz Emir (Atölye-de Mimarlık) - Hatay-Samandağı Köylere Hizmet Götürme Birliği

İşveren Ödülü 2007 Kamu Kategorisi’nde, Hatay-Samandağı Köylere Hizmet Götürme Birliği, toplumsal kalkınmada insiyatif aldığı, bir uzman olarak mimarı projeye dahil ettiği ve bir kalkınma projesi olan Hıdırbey Köy Meydanı Çevre Düzenlemesi’nin ortaya çıkmasını sağladığı için ödüle hak kazandı.

Ayrıca Hatay-Samandağı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin, büyük bütçelerle ortaya konan aday yapılar arasında, sosyal sorumluluk üstlenen ve sürdürülebilir kalkınmayı destekleyerek, arkeolojik ve tarihi alanlarda çevre düzenlemesi ve restorasyon çalışmalarına kaynak ayırdığı belirtildi. Birliğin, Hıdırbey Köy Meydanı Çevre Düzenleme’sini de kapsayan Antakya-Samandağ hattı projelerinin sosyal çevre için taşıdığı değeri vurgulayan jüri, değerlendirmeler sırasında yerel örgütleri teşvik etmenin önemini de göz önünde bulundurdu. 


İTÜ Geliştirme Vakfı Ekrem Elginkan Lisesi, Mimar Selim Velioğlu - Elginkan Holding
Fotoğraf: Murat Germen


İşveren Ödülü 2007 Özel Sektör kategorisi’nde ödüle layık görülen Elginkan Holding ise İstanbul Teknik Üniversitesi’ne yaptığı bağışla, İTÜ Geliştirme Vakfı Ekrem Elginkan Lisesi gibi bir eğitim yapısının proje ve inşasını mimarı ile işbirliği içerisinde ortaya koyduğu için ödüle layık görüldü. Büyük kurumların, işveren-mimar ilişkisini sağlıklı yürütmelerindeki başarısına örnek teşkil edeceği düşünülen projede işveren Elginkan Holding’in, nitelikli bir mimarlık eserinin gerçekleştirilmesini mimarlık mesleğinin değerlerini göz önünde bulundurarak sağladığına kanaat getirildi. Jüri, ayrıca yeni kuşaklara nitelikli fiziksel çevre kültürünün aktarılmasına doğrudan katkı sağlayacağına inandığı eğitim yapılarının üretilmesine destek veren işverenlerin önemini de bu ödülle vurguladı.

İki senede bir verilen İşveren Ödülü’nün 2005’te verilen ilkinde, Kamu kategorisinde, Haluk Erar ve Ersen Gürsel’in Konak Meydanı Kentsel Tasarım Projesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi; Özel Sektör kategorisinde ise, Semra Uygur ve Özcan Uygur’un TED Ankara Koleji Yerleşkesi ile TED Ankara Koleji Vakfı ödüle layık görülmüştü.

Ekim ayında yapılacak bir törenle sahiplerini bulacak İşveren Ödülü 2007''de Hıdırbey Köy Meydanı Çevre Düzenleme Projesi, nominatörlerden Sinan Omacan tarafından; İTÜ Geliştirme Vakfı Ekrem Elginkan Lisesi ise Emine Merdim Yılmaz tarafından ödüle aday gösterildi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.