Haberler

"Seçim öncesi arazi işgaline af getirildi"

Tarih: 13 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, AKP iktidarının seçim öncesi hazine arazilerini işgal edenlere yeni bir af çıkardığını söyledi. Maliye Bakanlığı''nın 19 Haziran''da Resmi Gazete''de yayımlanarak yürürlüğe giren, "Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkındaki Yönetme-lik"le, hazine arazilerini işgal edenler için öngörülen para cezasını kaldırdığını anlatan Karademir, yapılan düzenlemenin kamu arazilerini işgal edenlere bir tür af öngördüğünü vurguladı. Söz konusu yönetmelik değişikliğinin, kamu arazilerini işgal edenlerden alınan ''ecrimisil''i kaldırdığını, kamu arazilerinin işgal ve talanını özendirdiğini ifade eden Karademir, "Bu yönetmeliğin, 22 Temmuz seçimlerine yönelik olduğu açıktır. AKP iktidarı yapmış olduğu bu değişiklikle, ülkemizin doğal, kültürel ve ulusal değerlerini hiç gözünü kırpmadan oy uğruna pazarlaya-bileceğini de ortaya koymuştur" dedi.

Sayıştay Raporuna Aykırı
Karademir, Sayıştay''ın Haziran 2006''da yayınladığı "Kıyıların Kullanımının Planlanması ve Denetimi" adlı raporda, "kıyıların doğal yapısını bozan kullanımların ecrimisil veya kira uygulamalarıyla devamına izin verilmemesi, kıyılardan herkesin eşit ve serbest yararlanma hakkını ortadan kaldıracak veya sınırlandıracak şekilde kira uygulaması yapılmaması" gerektiğine dikkat çekildiğini kaydetti. "Rapordaki bu tespit bütün kamu arazileri için geçerlidir" diyen Karademir, ormanlar, meralar, yaylalar, akarsu yatakları, milli parklar, Özel Çevre Koruma Bölgeleri ve diğer kamu arazilerinde de benzer işgaller olduğunu söyledi. Karademir, "Sayıştay raporunda, ''ec-rimisil''e konu yerlerde, işgalcilerin tamamına yakınının otel, tatil köyleri ve pansiyonlar olduğu, işgallerin ağırlıklı olarak, iskele, restoran, eğlence ve spor yerleri, yüzme havuzları, anfi tiyatro ve tesislerin eklenti yapıları olduğu tespiti yapılmıştır. Bunların yanı sıra kamu arazilerinin, seracılık başta olmak üzere farklı kullanımlar ve sanayi amaçlı tesisler için de işgal edildiği bilinmektedir" açıklamasını yaptı.

AKP iktidarının sessiz sedasız kamu arazilerindeki işgal bedelini kaldırmasının yağmayı özendireceği ve kalıcı hale getireceği uyarısında bulunan Karademir, hükümeti işgal, talan ve yağmadan rant beklentisi içinde olmakla suçladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.