Haberler

Taşların En Güzeli Yıkılıyor

Tarih: 13 Temmuz 2007 Kaynak: Evrensel
Hasankeyf tüm cömertliğiyle tarihi sunmaya devam ediyor, ancak bakımsızlık onu yıkıma sürüklüyor.

Ilısu Barajı ile sular altında kalacak Hasankeyf , 2007 yılına kültür varlıkları açısından şanssız girdi. İsmi güzel taş anlamına gelen, Batman''ın tarihi Hasankeyf ilçesinde devam eden kazıyı yürüten Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, kışın çok ağır geçmesi nedeniyle zarar gören tarihi eserlerin yıkılmaya başladığını söyledi. Uluçam, İmam Abdullah Zaviyesi''nin minaresinin güneybatı köşesinin bu nedenle yıkıldığını, küçük saray bölümünün olduğu gibi durduğunu dile getirdi.

Hasankeyf''in tarihi dokusu ve kültür varlıklarının her geçen gün daha hızlı bir yıkım sürecine girdiğini kaydeden Uluçam, ilçede iki hafta önce de Ulu Cami''nin tonozlarının göçtüğünü, yan duvarlarının ayrıştığını bildirdi.

3 bin yıllık ekmek teknesi
Süren kazılarda Hasankeyf’te yeni tarihi zenginliklerle karşılaşılıyor. Son olarak 3 bin yıllık ekmek teknesi ve tandır bulunduğu bildirildi. Uluçam, kale başına giden vadide yaptıkları çalışmalarda yaklaşık 3 bin yıl önce burada yaşayan insanların faaliyet mekanlarını ortaya çıkardıklarını söyledi. Kazı ekibi tandır ve ekmek teknesiyle ilk karşılaştığında su deposu olabileceğini düşünmüş. Ancak içinin seramik hamuruyla sıvanmış olması bunun tandır olduğunun kanıtı olarak sayılıyor. Uluçam, “İşin başka ilginç boyutu, bunu tamamlayan hemen yanında ekmek teknesini hatırlatan bir oyma. Buğdayın ezilip belki orada hamur haline getirildiği ve yanındaki tandırda pişirildiği kanaatine vardık. Seramikten yapılan birçok tandır var. Ama tandır taştan oyulmuş ve seramik hamuruyla kaplanmış. Hasankeyf''in en eski kalıntısı diyebileceğimiz tandır ile ekmek teknesi kayalara oyulmuş” dedi. Uluçam, ayrıca kazılarda Roma döneminde yapılan 42 dükkan tespit ettiklerini bildirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.