Haberler

Paris ’toplumsal’ takılıyor, bizimki 10 milyon YTL’ye kendini tanıtıyor

Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Demet Cengiz Bilgin
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2006’da yaptığı icraatları duyurmak için 10.3 milyon YTL para harcadı. Paris Belediyesi ise 13 milyon Euro’yu toplumsal kampanyalara harcıyor.

Avrupa Halkla İlişkiler Konfederasyonu eski Başkanı Thomas Achelis, İstanbul’daki uygulamanın iletişim değil propaganda olduğunu ve çevre kirliliği yarattığını söyledi.

Dünyanın gelişmiş, gelişmemiş hiçbir şehrinde olmayan bir uygulama ile Türkiye’de yaptıkları icraatları duyurmak için belediyeler, kendi bütçelerinden ciddi harcamalar yapıyor. Sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2006 yılında 10.3 milyon YTL harcayarak; diktiği láleleri, yaptırdığı üst geçitleri duyurdu. Vatandaşlardan toplanan vergileri, belediyelerin kendi faaliyetlerini duyurmak için harcamaları etik açıdan da tartışılırken, Avrupa Halkla İlişkiler Konfederasyonu (CERP) eski Başkanı Thomas Achelis, uygulamanın kamu yararına olmadığını söyledi.

Yapılan propoganda:
Belediyelerin icraatlarını duyurmak için şehrin pek çok yerine afiş ve billboard asmasını propaganda olarak nitelendiren Thomas Achelis, "Buna iletişim diyemeyiz. İletişim iki yönlü bir şeydir. Bu tek yönlü bir propaganda" dedi. Achelis, yapılan harcamalarda ciddi bir müsriflik olduğunu kaydederek "Bunlar kısa vadeli, daha çok seçimlere dönük çalışmalardır. Bunun yerine kullanılacak başarılı bir halkla ilişkiler çalışması çok daha ucuz ve etkili bir yöntem olur dedi" diye konuştu.

Çevre kirliliği:
Belediyelerin arkasında olduğu projeleri halka duyurmasında bir sakınca olmadığını belirten Achelis, ancak şu anda uygulanan yöntemin yanlış olduğunu vurguladı. Özellikle İstanbul’daki uygulamanın çevre ve görüntü kirliliği yarattığına dikkat çeken Achelis, belediyelerin çevre konusunda çok daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Trafik kampanyası:
İstanbul’un hayati denecek kadar önemli sorunları olduğunu hatırlatan Achelis şöyle konuştu: "Trafik sorununu çözmeye yönelik eğitici ve öğretici aktiviteler düzenlenebilir. Örneğin yol güvenliği. Türkiye’de trafik kazalarında ölen çocuk oranı Avrupa’dakinden çok yüksek. Emniyet kemerinin takılması yönünde kampanyalar yapılmalı. Belediyeler de bu kampanyanın arkasında olduğunu açıklamalı. Bunlar icraatları anlatmaktan çok daha önemli. Bir şeyleri yeniden keşfetmeye gerek yok. Belediyeler toplumun güvenliği ve yararı için kampanyalar düzenlesin. Sonra bunların etkileri üzerine araştırmalar yapsın. Böylesi çok daha ucuz ve etkili bir yöntem. Hizmet edeni halk, şehrin dört bir yanını afişlerle donatmasa da görür. Belediyecelikte iyi hizmet eden kazanır."

Londra, toplumsal projelere 147 bin sterlin harcıyor
Londra Belediyesi, Londra’nın halkla ilişkiler çalışmaları için direkt bütçesinin 147 bin sterlin (294 bin dolar) olduğunu açıkladı. Londra Ulaşım, Londra’yı Geliştirme Otoritesi, Metropolitan Polis, Londra İtfaiyesi ve Acil Planlama Otoritesi’nden oluşan GLA Group ile işbirliği yapan Londra Belediye’si bütçeyi toplumsal kampanyalar için harcıyor.

Londra: "İcraat duyurmak için para harcamıyoruz"
Londra Belediyesi’nden Hürriyet Gazetesi’ne yapılan açıklamada "Belediyenin faaliyetlerini duyurmak için reklam panolarını kullanmıyoruz. Afiş de asmıyoruz. Toplumsal bazı projeler üzerinden gidiyoruz. Halkla ilişkiler ve reklam faaliyetlerini birlikte yürüttüğümüz bir strateji var" ifadelerine yer verildi.

Paris yol güvenliği, AIDS ve temizliğe para harcıyor
Paris Belediyesi kendi icraatlarını anlatmadığını, kamu yararına dönük kampanyalara odaklandığını açıkladı. Paris Belediyesi’nin odaklandığı kamu yararına dönük projelerden bazıları "Yol Güvenliği, AIDS, Ayrımcılık, Temizlik" şeklinde sıralanıyor. Paris Belediyesi toplumsal duyarlılık gerektiren konulara dikkat çekmek için yılda 13 milyon Euro harcadığını ve halkla ilişkilerden reklama çeşitli iletişim kanallarını kullanarak toplumsal bilinci artırmaya çalıştığını belirtti. Belediye’den yapılan açıklamada şöyle denildi: "Paris yılda sadece bir kaç kez reklam kanallarını kullanıyor. Paris Belediyesi çoğunlukla kendi iletişim kanallarını kullanmayı tercih ediyor. Belediye gazetesi ’A Paris’ yılda dört kez çıkıyor. Gazete 1.1 milyon kişiye ulaşıyor. Paris’in internet sitesi ise günde 45 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 10.3 milyon YTL harcıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında elde ettiğimiz bilgiye göre İBB 2006 yılında kendi tanıtımına 10 milyon 314 bin YTL harcadı. Kaç kere kaç billboard kullanıldığı, bunlara ne kadar harcandığı ve kaç afiş asıldığı, köprü üstüne asılan pankartların sayısı ile bunlara ayrılan bütçeye ilişkin İBB’den bilgi alınamadı. İBB’nin, Bütçe Denetim Müdürlüğü’nden alarak ilettiği 10 milyon 314 bin YTL’lik harcamanın tanıtım ve bunlara bağlı organizasyon bedellerini kapsadığı, bu nedenle sadece afiş ve billboardlar için yapılan harcamanın tespitinin mümkün olmadığı açıkladı.

10.3 milyon YTL ile neler yapılabilir
230 konut
3 okul
2 tiyatro
3-4 üst geçit
10-15 kilometre yol
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.