Haberler

Ağaçlandırılacak alana maden izni

Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Latif Sansür
Kuşadası'nda geçen yıl çıkan yangında küle dönen orman alanı, "ağaçlandırma sözü" veren Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin izniyle, kalker ocağı ve kırma eleme tesisleri kurulmak üzere bir şirkete tahsis edildi. Kurulacak tesisten Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu istenmediği de ortaya çıktı.

Kubetaş İnşaat AŞ, bu yıl şubatta Çevre ve Orman Bakanlığı'na başvurarak, "doğaltaş, mermer, kalker ocağı ve kırma - eleme tesisi" kurmak için Büyükseke bölgesindeki ormanlık alanın tahsisini istedi.

Şirket, mülkiyeti Aydın Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait olan ve geçen yıl Selçuk'ta başlayıp Kuşadası'na kadar uzanan yangında yok olan bölgedeki 100 hektarlık alanı talep etti.

Ulaşım yolu açılacak
Bakanlık bürokratları, şirkete 100 hektarlık alanda arama izni verirken, 24.9 hektarlık orman alanının da "kamu yararı bulunduğu" gerekçesiyle tahsis edilmesini kabul etti.

Aydın Müze Müdürlüğü arkeologları Ertan Yılmaz ile Funda Ertuğrul da raporlarında, "arazinin ormanlık Kalafat Dağı eteklerinde bulunduğu"na dikkat çekti, ancak bu rapora rağmen izin alan firmanın, ocak için ulaşım yolu açılması talebi Bakan Pepe'nin onayından geçti.

Bakanlık ÇED Planlama Genel Müdürü Osman Tüzün de maden için, "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir" kararı verdi.

'Kamu yararı var'
Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, "Madenle ilgili bizim tarafımızdan tahsis yapılmadı. Bu bizim dışımızda bir uygulama" demesine rağmen, Kuşadası Belediyesi'ne teslim edilen evrak içinde yardımcısı Mümtaz Kanat'ın da imzasının bulunduğu yazıda, "İlgili orman işletme müdürlüğüyle bölge müdürlüğü tarafından uygun görülen rapor, kroki ve diğer eklerin incelenmesi sonucu, orman alanının istenilen amaca uygun kullanılmasında kamu yararı bulunmaktadır" ifadesinin yer alması dikkati çekti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.