Haberler

Billboard kavgası

Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer

İstanbul'da, %50 Alman ve Türk sermayeli Ströer-İlbak şirketinin 2300 billboard üretimini Gül'ün baba şirketi Asteksan'a üretilmesinin yankıları sürerken, Büyükşehir Belediyesi'nin 1994'ten beri bu ihalelerde 'kayırmacılık' yaptığı belirtiliyor.

Konu Hürriyet tarafından gündeme getirilince Kayseri kökenli Asteksan'ın ortaklarından Abdullah Gül'ün kardeşi Macit Gül'ün kaç billboard'ın ve ne bedelle yapıldığının ayrıntılarını açıklamak yerine, "Biz Büyükşehir'den ihale almadık, Ströer-İlbak'tan aldık" şeklinde kısa bir açıklama ile geçiştirmesi dikkat çekti.

İstanbul'un en büyük açıkhava reklam firması olan Ströer-İlbak'ın ortağı Murat İlbay, Tayyip Erdoğan'ın göreve başladığı 1994'te bu işe başlamıştı. Billboard reklamcılığı daha sonra Ergun Gürsoy'a geçmiş, en son 2004'te de, bu piyasayı bünyesinde toplayan Büyükşehir'in Kültür AŞ'si, bu işi ilginç bir uygulama ile yeni oluşturulan Stöer-İlbak grubuna vermişti.

İstanbul'daki billboard sayısı önce 1800 olarak bildirilmişti; ancak sözleşmeye göre bu sayı daha sonra 2300'e çıkarıldı. Bazı çevreler, bu tür reklam panolarının 4000'i aştığını ileri sürüyorsa da henüz hiçbir resmi kaynak bunu doğrulamıyor.

Bu arada İstanbul'daki billboard'lardan başka megabort reklamcılığı da Albayraklar'ın tekelinde bulunuyor.

İlgili piyasanın verdiği bilgiye göre, İstanbul'un açıkhava reklam portföyü 100 milyon dolarlık bir pazar oluşturuyor.

YSK'nın kararına karşın il, ilçe ve seçim bürolarının dışında AKP'nin, Başbakan Erdoğan'ın büyük boy afişleri, büyük merkezlere dönük binalara giydiriliyor. Bu konuda bazı muhalefet partilerinin başvuruları sonucunda bunların yargı kararıyla kaldırıldığı dikkat çekiyor.

Buna karşın yüzlerce Erdoğan'lı bez afişler İstanbul'u süslüyor.

Bu 'giydirmeleri', Erdoğan'ın, AKP kurulduğundan beri anketlerini yöneten Erol Olçak'ın Arter Reklam Ajansı yapıyor. Olçak, Erdoğan'ın mitinglerinin en önemli 'mimarı' sayılıyor.

Kayserili firma
Kayserili Gül ailesinin baba şirketi Asteksan, Kayseri OSB'deki fabrikasında ürettiği billboard'lar gibi demir-çelik konstrüksiyon, oturtma bantları, çöp sepeti gibi işlerde önemli bir pazara sahip... RP'li belediyelerin yaptığı konutların demir kapı, balkon ve çerçeve işleri ile adını duyuran firma daha sonra Kayseri dışına açılmıştı. Son olarak Kayseri Stadyumu ile şehirlerarası otobüs terminalinin işlerini aldığı bilinen Arteksan, resmi bir ihaleye girmiyor; işleri 'taşeron' olarak aldığını bildiriyor.

Erzurum'da baskı
CHP Erzurum Milletvekili adayı Erbaşar Özsoy'un altında imzasının olduğu ve Erzurum'u Ermenistan sınırları içinde gösteren BOP haritalarının yer aldığı billboard'lar için AKP İl örgütünün savcılığa yaptığı suç duyurusu kabul edilmedi. Büyükşehir Belediyesi'nin, bunun üzerine bu afişleri asan, Ströer-İlbak şirketinin Erzurum'daki temsilcisi İntertanıtım'ı, sözleşmeyi feshederiz diye uyardığı ve bunun sonucunda da firmanın bu afişleri, billboard'lardan toplamak zorunda kaldığı öğrenildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.