Haberler

Hükümet'ten 'pes' dedirten uygulama

Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
Bakanlar Kurulu, daha önce Danıştay tarafından iptal edilen bir kararı yeniden imzalayıp yürürlüğe koydu. Sakarya Nehri'nin Karadeniz'e döküldüğü alan ile çevresindeki ormanlık ve tarımsal alanları serbest bölge ilan eden Bakanlar Kurulu kararı, 2005 yılında TMMOB'nin başvurusu üzerine Danıştay kararıyla iptal edilmişti. Ancak Bakanlar Kurulu 10 Temmuz 2007 tarihinde, söz konusu mahkeme kararını hiçe sayarak aynı yeri yeniden serbest bölge ilan eden bir karar verdi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, "Ortada çok net bir mahkeme kararı varken, Bakanlar Kurulu'nun tavrını anlamak mümkün değil. AKP iktidarı maalesef yasa tanımıyor, gider ayak usulsüz ve yasalara aykırı işlemler yapmaya devam ediyor. Serbest bölge konusunda alınan son kararı iptal ettirmek için de yargıya başvuracağız"

dedi. Soğancı, sözlerini şöyle sürdürdü: "İpekyolu Vadisi Serbest Bölgesi olarak anılan yer, 7 köy yerleşimini, değerli tarım ve orman alanlarını içine alan ve aynı zamanda doğal sit alanı olan Acarlar Gölü'ne sınır olan bir bölgedir. Bu bölgede dünyada eşine pek rastlanılmayan dişbudak ağaçlarıyla kaplı orman alanları, 7 köyün yaşam kaynakları olan tarım arazileri, fındıklık araziler, Acarlar Gölü'nü besleyen dere ve su kaynakları bulunmaktadır. Bu bölge aynı zamanda yaban hayatı zenginliği, uluslar arası kuş göç yolları üzerinde bulunan bir sulak saha olması, ülkemizin sayılı kumul alanlarından biri sayılması ve yine nadir rasdanan longos ormanı özellikleri ile kendise özgü ekosistemleri ile de tanınmaktadır. Böyle bir doğa harikasının serbest bölge ilan edilerek inşaata, dolayısıyla tahrip edilmeye açılmasına izin veremeyiz."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.