Haberler

Kentsel dönüşümün son hedefi Rüzgarlıbahçe

Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Evrensel Yazan: Nihat Karadağ
Derbent, Ayazma ve Gülsuyu gibi yerleşim yerlerinden sonra Beykoz’a bağlı Kavacık’taki Rüzgarlıbahçe Mahallesi’ni de “Kentsel Dönüşüm” vurdu. Mahalle halkıyla bir araya gelen Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, halkın tapularını alabilmeleri için evlerinin kurulu bulunduğu arsaları ihale yöntemi ile satışa çıkartacaklarını açıkladı. Kışları ısınmak için ormandan odun toplayan mahalle halkı ise, arsaları satın alacak paraları olmadığı için kendilerinin yerine başkalarının arsalarını satın alıp, gökdelen inşa edeceklerini söylüyorlar.

Vatandaşa üstü kapalı tehdit
Rüzgarlıbahçe Sağlık Ocağı önünde mahalle halkıyla bir araya gelen Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, tapusuz evlerin bulunduğu arazilerin ihale yoluyla satışa çıkartılacağını ve bu arsayı satın alan kişiler, buradaki gecekonduları yıkarak belediyenin projesini çizdiği apartmanları inşa edeceklerini söyledi.

Ergün’ün konuşmasını dinleyen vatandaşlar ise, eğer kendilerinden başkasına evlerinin kurulu bulunduğu araziler satılmayacaksa, neden ihale kararı alındığını sorarak Ergün’e tepki gösterdiler. Bunun üzerine Ergün, o evin sahibinin çoluğu çocuğunun eli ayağı tutup da, eş-dost akrabasından yardım alıncaya kadar arazilerinin satılmayacağını söyledi. 65 yaşındaki Elmas Çelebi ise, Milli Emlak Müdürlüğü’nün halktan paraları topladığını, ama “Aç mısın, tok musun?” diye sormadığını söyledi. Çelebi; “Dağdan taştan kışın yakmak için odun topluyorum. Durumumuz evimizin bulunduğu arsayı almaya müsait değil. İhale olunca, başkası alacak evlerimizi. 2 tane yetimim var okutamıyorum. Tapu parasını nasıl öderim?” şeklinde konuştu.

Öte yandan son 4 yıldır herhangi bir yıkım olmadığı halde, son yıkımın yaşandığı Rüzgarlıbahçe Caddesindeki evler, “Buralar park yeri” denilerek yıkılmıştı. Ancak şu anda burada gökdelenler ve alışveriş merkezleri bulunuyor.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.