Haberler

Binlerce turna balığı oksijensizlikten öldü

Tarih: 18 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara Yazan: Ayşe Türkmez
Gölbaşı’nda su girdisi olmayan Mogan Gölü’nde oksijensizlik nedeniyle olduğu belirtilen toplu balık ölümleri meydana geldi. Mogan Gölü’nün tüm kıyılarında meydana gelen balık ölümlerinde binlerce gümüş, kadife ve turna balığı ile kurbağa yavruları kıyıya vurdu.

Balıkçılar, Mogan Gölü’nün her iki yakasında meydana gelen balık ölümlerinin, sudaki oksijen miktarının azlığından meydana geldiğini iddia ettiler.

Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, Mogan Gölü’nde geçtiğimiz yıl da toplu balık ölümlerinin meydana geldiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Balık ölümlerinin, mevsim sıcaklıklarının ani düşüş ve yükselme kaydetmesi sonucu sudaki sıcaklık değişikliğinden meydana geldiği söylenmişti. Şimdi neden oluyor, yetkililer inceledikten sonra anlayacağız. Ancak gölde ciddi bir oksijen sorunu vardır. Göle su girdisi yok. Böyle giderse gölümüz önce kendi içinde, sonra çevresinde yaşayanlara ciddi bir sağlık sorunu yaşatacak. Acil tedbirler alınmalıdır.

Gölde canlı kalmaz
Göl-Der Başkanı İsa Ömercan da, acil su girdisinin sağlanmaması halinde Mogan Gölü’nde hiçbir canlının kalmayacağını öne sürdü. Ömercan, "Son 3 aydan beri sürekli uyarıp, konuyu basında da gündeme getiriyoruz. Mogan’da meydana gelen bu olumsuz işaretleri yetkililer ciddiye almalıdır" dedi. Ömercan, Büyükşehir Belediyesi’nin Mogan Gölü’nü sahiplendiğini de belirtirken, şöyle devam etti:

"Gölün dışına birçok yatırım yapmıştır, ancak içi konusunda hiç bişey yapmamaktadır. Büyükşehir Belediyesi birinci derecede sorumludur. Bu gölü sahipleniyorsanız, burasının tüm sorumluluğunu da almak durumundasınız. Gölü olumsuz etkileyen tüm unsurları ortadan kaldırmalısınız. Moganpark’a giriş ücretli. İçindeki onlarca tesisi kiraya verdi. Birçok gelir elde ediyor ve Gölbaşılılar hiç yararlanamıyor. Büyükşehir Belediyesi sorumluluktan kaçamaz. Biran önce bu konuda çözüm üretmelidir."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.