Haberler

Avukat Eren’in anısı yaşatılıyor

Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Evrensel Yazan: Müge Tuzcuoğlu
Silahlı bir saldırıda öldürülen Avukat Cihan Eren’in ailesi, Sahil Yolu’na karşı mücadeleyi sürdürüyor.

Karadeniz Sahil Yolu Projesi’ne karşı hukuki mücadele verirken, silahlı saldırı sonucu öldürülen Avukat Cihan Eren’in ailesi, Eren’in mücadelesine ve Karadeniz’e sahip çıkmaya devam ediyor.

Karadeniz Sahil Yolu’nun Rize Fındıklı geçişinin deniz dolgusu ile yapılmasına karşı yürüttüğü mücadele ile tanınan Avukat Cihan Eren, iki yıl önce Fındıklı Aksu Sahili ile ilgili yapılacak keşiften iki gün önce uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. Eren’nin ölümünden sonra, daha önce 3. derece sit alanı ilan edilen Fındıklı Aksu Sahili hakkındaki sit kararı, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün başvurusu üzerine Trabzon Bölge Koruma Kurulu tarafından kaldırılmıştı. Bu karara dayanak yapılarak, daha önce Fındıklı Belediyesi tarafından onaylanan imar planları; Trabzon İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği halde, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak tarafından 17 Ekim 2007 tarihinde onaylanarak yol inşaatı tekrar başlatılmıştı. Aksu Sahili de böylece kayalarla doldurularak yok edilmişti.

Dolgu planının bakan tarafından onaylanması üzerine, Avukat Eren’nin eşi Müzeyyen Eren, çocukları ile Aksu Mahallesi Muhtarı Musa Kazım Özçiçek ve Aksu Mahallesi sakinleri tarafından dava süreci devam ettirildi. Aralık 2005 yılında yürütmeyi durdurma talepli olarak imar planlarının iptali için Danıştay’da açılan davada, önce Danıştay 6. Dairesi tarafından yürütmeyi durdurma talebi reddedildi, yapılan itiraz üzerine İdari Dava Daireleri Kurulu bilirkişi incelemesinden sonra kararı bozdu. Daha sonra bir taraftan yol inşaatı devam etti, bir taraftan da davanın açılmasından yaklaşık yirmi ay sonra, bilirkişi incelemesi kararı verildi. Bilirkişi incelemesi 16 Temmuz 2007 tarihinde yapıldı.

‘Kamu yararına uyulsun’
Karadeniz Sahil Yolu Platformu tarafından yapılan açıklamada, bu inceleme sonrasında, bakan tarafından onaylanan planların, hukuka ve kamu yararına uygun olup olmadığı konusunda Danıştay’ın nihai kararı vereceği belirtilerek, “Bu kararın yasaların ve kamu yararının gerektirdiği şekilde oluşacağını ümit ediyoruz” denildi. Hukukun geç de olsa doğru kararı vereceğine değinilen açıklamada, Fındıklı sahillerinin yok edilmesine karşı hayatı pahasına direnen Cihan Eren’nin haklılığının bir kere daha kanıtlanacağı vurgulandı.

Açıklamada, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı keşif raporlarında, Aksu Sahili’nden dolgu ile yapılacak deniz geçişinin 33 milyon dolara mal olacağının belirtildiği hatırlatılarak, bu konuda bilgi edinme başvurularına cevap verilmediği, maliyetin gizlenmeye çalışıldığı iddia edildi. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, “kara geçkisi ile aynı fiyata mal olacağı şeklinde sunulan Fındıklı Deniz Geçişkisinin ne kadara mal olduğunu açıklama” çağrısı yapılan açıklamada, bilim insanlarının vereceği rapor ve Danıştay kararının, Sahil Yolu’nda nasıl bir soygun yapıldığı ve kamu kaynaklarının nasıl talan edildiği açısından da önemli bir karar olacağının altı çizildi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.