Haberler

Bu sefer Hasanoğlan için düşe yatacaklar

Tarih: 25 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara Yazan: Cengizhan Çatal
Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde kültür şenliği düzenlenmesini sağlayan "Kent Düşleri Projesi" bu kez 1947’de kapatılan tarihi Hasanoğlan Köy Enstitüsü için gerçekleştirilecek. Genç mimar ve mühendisler 60 yıllık ilgisizlikten izbeye dönen enstitüye projeleriyle yeniden hayat verecek.

Ankara Mimarlar Odası ve Ankara İnşaat Mühendisleri Odası, Ankara’ya 35 kilometre uzaktaki Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nü yeniden düzenlemek amacıyla ’Kent Düşleri Projesi’ çerçevesinde bir yarışma başlattı.

Ankara Mimarlar Odası Sözcüsü Yeşim Uysal, lisans ve lisanüstü seviyesindeki tüm mühedis ve mimar adaylarını kente dair düşler kurmaya, ideallerini herkesle paylaşmaya çağırdı. Yapılarının bir kısmı Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesi tarafından halen kullanılan, bir kısmı da boş olarak çürümeye terkedilen Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün bir döneme tanıklık etmiş bir aydınlanma projesi olduğunu belirten Uysal, "Hasanoğlan Köy Enstitüsü Farklı eğitim alanlarının biraradalığı ve uygulamaya dönük anlayışı ile modern eğitim kurumları içinde seçkin bir yere sahiptir. Bu anlamıyla enstitü yerleşkesinin ve enstitü yapılarının mülkiyetine bakılmaksızın yeniden işlevlendirilerek kente kazandırılması ve ’üretime dayalı eğitim anlayışı’ ile eğitim modellerinin yeniden gündeme gelerek tartışılması açısından da özel önem taşımaktadır" dedi.

16 Ekim son gün
Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler projelerini en son 16 Ekim’e kadar Ankara Mimarlar Odası’na teslim edecek. Projelendirilecek alanla ilgili bilgiyi yarışmacılar mimarlar odasının Yenişehir’deki merkezinden alabilecek. Jüri tarafından projeler üzerinde yapılan incelemeler sonucu birinci olan projenin sahibine 5 bin, ikinciye 4 bin, üçünçüye de 3 bin Ytl para ödülü ve diğer özel ödüller verilecek.

Kent düşleri gerçek olsun
Gerçekleşebilir kent düşleri oluşturmanın ve bu düşlerin toplumla buluşmasını sağlayarak ortak heyecanlara dönüşebilir kılmanın olanaksız olmadığına değinen Uysal, şunları söyledi:

"TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkezi, kentlerimizin kimliksizlik, bellek yoksunluğu, estetik kaygılardan uzak plansız önermeler ile yaşamakta oldukları kültürel yoksunluk gerçeğiyle, kenti geliştirmeye ve sorunlarına alternatif önermeler sunmayı ve bu sorunları kentin aktörleri ile paylaşarak, birlikte iletişim içerisinde çözmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle; bu yarışma aynı zamanda kent yaşamına ve geleceğine dair oldukça sınırlı bir etki alanı olan düşüncelerin çoğalmasını ve yaygınlaşmasını, kentlilerin, uzmanların, yerel yöneticilerin, demokratik kitle örgütlerinin, sivil inisiyatiflerin, yerel yöneticilerin ve kamu yönetimde görev alan idarecilerin bir araya geldikleri, kollektif bir süreç tanımlanmasını ve çözüm önerilerinin tartışılmasını, yaşadığımız hayatı ve mekánları sorgulayacak platformlar oluşturulmasını da hedeflemektedir."

Çürümeye terkedilmiş
1941’de açılan Hasanoğlan Köy Enstitüsü 1947’de kapatıldı. Zamanında üniversite seviyesinde eğitimci yetiştirmek amacıyla açılan enstitü yapılarının bir kısmı bugün hala Ataürk Anadolu Öğretmen Lisesi tarafından kullanılıyor. Yapının büyük bölümünü oluşturan kullanılmayan kısım ise çürümeye terkedilmiş durumda. Ankara Mimarlar Odası Sözcüsü Yeşim Uysal harabeye dönen alanın yeniden düzenlenmesi için çeşitli okullardan şimdiye kadar 200’e yakın adayın yarışmaya başvurduğunu söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.