Haberler

Ispanak Gücünde Ev

Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Inhabitat Çeviren: İrem Çağıl


Hepimiz ıspanağın vücudumuz için ne kadar faydalı olduğunu biliriz, fakat aynı zamanda ıspanağın evimiz için de iyi olduğunu biliyor muydunuz? Matthew Coates ve Tim Meldrum tarafından tasarlanan evin arkasında yatan önerme de bu. Beraberce, Cradle to Cradle yarışmasında kazandıkları ödüle layık bir şekilde, elektriğini ıspanaktan elde eden bir ev tasarladılar.

Peki, evin enerjisini tamamen ıspanaktan elde ettiğini ileri sürmek biraz abartılı olabilir. Gerçekte ev enerjisini güneşten elde ediyor. Ne var ki bunu yapmak için, evi katı fotosentetik hücre köklü bir kaplamayla kaplamak gerekiyordu ve bu kaplamanın güneşten elektrik üretecek ana bileşeni Photosystem 1 adı verilen bir proteindi. Bu protein de ıspanaktan elde edilebiliyordu. Hala emekleme döneminde olan bu sistem MIT araştırmacıları tarafından geliştirildi ve güneş ışığını daha etkin bir şekilde kullanmak için yapılan araştırmalar için önemli bir gelişme olarak kaydedildi.Ev pek çok dönüştürülebilir eşyadan oluşmakta. Uygun noktalara termal kütleleri ve gölgeleme araçlarını konuşlandırarak, bilinen güneş enerjisi stratejileri kullanılarak tasarlanmış. Yağmur suyunu biriktirmek ve filtrelemek amacıyla tasarlanmış özel bir çatı bahçesi var. Atık suları bahçede kullanabilmek için yeniden kullanılabilir hale getiriyor ve bunun karşılığı olarak meyve ve sebze üretilebilecek bir ortam sunuyor. Standart inşaat malzemelerine bir alternatif olarak, yapının inşasında geri dönüşümlü çimento malzemeleri ve soya kökenli duvar panelleri kullanılmış.

Evin en şaşırtıcı özelliği bir topluluk içerisinde işlevli hale gelebilmesi. Ispanak kökenli kaplama tarafından üretilen enerjinin fazlası komşuların kullanabilmesi için sisteme aktarılıyor. Atık su arıtma sistemleri komşulardan gelen sızıntıları değerlendirebilecek kapasiteye sahip ve bahçe toplulukların kullanabileceği şekilde tasarlanmış.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.