Haberler

David Chipperfield İki Binası ile Birden 2007 Stirling Ödülü’ne Aday Oldu

Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: AJ Plus Yazan: Max Thompson Çeviren: Gökçe Aras, Melis Göker

America’s Cup ve Modern Edebiyat Müzesi

David Chipperfield Mimarlık, 2007 Stirling Ödülü’ne iki projesiyle birlikte finale kalarak rakiplerine şimdiden fark attı.

Chipperfield’ın 2007 Stirling Ödülü’ne aday olan projeleri; İspanya’nın Valencia kentindeki America’s Cup binası ve Almanya’nın Marbach am Neckar kentindeki Modern Edebiyat Müzesi.

Elemeye kalan diğer projeler ise; Glenn Howells’ın Windsor Great Park’daki ”Savill Building” adlı binası, Haworth Tompkin tarafından tasarlanan Londra’daki “Young Vic”, OMA’nın tasarladığı Portekiz’deki “Casa da Musica” ve Foster + Partners’ın tasarladığı Almanya’daki Dresden İstasyonu.


Dresden İstasyonu ve Young Vic

David Chipperfield iki tasarımıyla birden Stirling Ödülü’ne aday olduğu için bulutların üzerinde olmasına rağmen Avrupa’da bulunan bu iki projesinin de İngiltere’de uzun uzun tartışmalara neden olduğunu söyledi.

Chipperfield; “Son 25 yıl içerisinde İngiltere’de ne inşa ettim ki. Yurtdışında çalışmak, hayatımı uçaklarda geçirdiğim için ailemden sürekli özür dilemek zorunda kalmam dışında benim için daha iyiydi. Fakat bütün genç İngiliz mimarlar benim o zaman yapmak zorunda kaldığımı yapmak zorunda mı?” diyor ve ekliyor: “İngiltere genç mimarlarına asla yardım etmez.”

Geçen yılın kazananı Richard Rogers gibi Chipperfield’ın da mimarlığının 12. yılında ödülünü alıp gitme şansı üçte bir.

Chipperfield, rakiplerini alt etti fakat yayıncı William Hill’e göre onun finale kalan binası OMA’nın Casa da Musica’sıyla (bu bina OMA’nın RIBA’ya üye olması nedeniyle Stirling’e aday gösterilmişti) ve Glenn Howells’ın Savill Binası’yla karşılaştırılıyor. Chipperfield’in diğer önerisi olan Modern Edebiyat Müzesi ise ilk beşe kalmıştı.


Casa da Musica ve Savill Building 

RIBA Ödülleri’nin jüri üyelerinin gerçekleştirdiği panele katılan Glenn Howells, binasının Stirling Ödülü’ne aday olduğunu öğrendiğinde oldukça şaşırdı. Howells: “Ne kadar kendimi bu ödüle yakın hissediyor olsam da binamdan bu kadarını beklemiyordum. Finale kalmak heyecan verici” dedi.

Halk Chipperfield’a aşırı ilgi gösteriyor fakat Birmingham kökenli Howells sadece bugüne dek yaptığı çalışmaların final listesine yansımasının bile çok özel olduğunu dile getiriyor. “Bizler az bulunan canlılarız” diyor ve ekliyor: “Stirling’de finale kalabilen bölgesel çalışmalarımız var.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.