Haberler

İstanbul surları restore edilecek

Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
Restorasyonu 2 yıl önce doğru yapılmadığı gerekçesiyle durdurulan İstanbul'un tarihi surları, UNESCO'nun da desteğiyle yeniden onarılacak. İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul'un, BM'ye bağlı uluslararası bilim ve kültür kuruluşu olan UNESCO'nun "Dünya Miras Listesi"ne 1985 yılında girdiğini hatırlatarak, Türkiye'nin Kapadokya, Pamukkale ve Adıyaman'ın da aralarında bulunduğu 9 yeri ile bu listede yer aldığını söyledi.

Taşbaşı, İstanbul'un da Sultanahmet Meydanı, Fener Balat, Süleymaniye Zeyrek ve surları, yani tarihi yarımadası ile UNESCO'nun "Dünya Miras Listesi"nde olduğunu hatırlatarak, 2004 yılında mirasına yeterince sahip çıkmadığı için İstanbul'un bir alt bölüm olan tehlikeli alana düşürüleceği yolunda uyarı alındığını kaydetti. "Dünya Miras Listesine girmenin çok zor olduğunu vurgulayan Taşbaşı, bu listeden tehlikeli alana düşürülmenin ciddi bir prestij kaybı anlamına geldiğini ve listeye yeniden girebilmenin en az 10-12 yıl alacağını vurguladı.

Kabul Edilmedi
Taşbaşı, Mardin'in yıllardır bu listeye girmeye çalıştığını, ancak kentin "bozulduğu ve eski haline getirilemeyeceği" gerekçesiyle kabul edilmediğini belirtti. "Dünya Miras Listesinde kalmak ve prestij kaybını önlemek için hemen ilgili tüm kamu kurumları, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin dahil olduğu bir izleme komitesi kurduğunu anlatan Taşbaşı, kendi aralarında bir çalışma yaptıktan sonra UNESCO'ya mektup yazarak İstanbul'a davet ettiklerini ve birlikte çalışmak istediklerini bildirdiklerini anlattı.

Taşbaşı, "Onlardan bize bir rapor hazırlamalarını ve rapor doğrultusunda eksikliklerimizi gidermek istediğimizi belirttik. Onlardan bir heyet geldi ve bir rapor hazırladı" dedi. 2006 yılında Litvanya'nın başkenti Vil-nius'ta toplantıya gittiklerini, orada UNESCO'nun yapılması gerekenlerle ilgili rapor sunduğunu, kendilerinin de savunma yaparak rapordaki maddeleri yerine getireceklerine söz verdiklerini vurgulayan İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, böylece İstanbul'a 2008 yılının temmuz ayına kadar süre verildiğini ifade etti.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.