Haberler

Lüks villalar için ağaçları söktüler

Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Gökhan Karakaş
Tuzla'nın Aydınlı köyündeki ormanlık alanda yeni başlayan inşaat için yüzlerce çam ağacının yok edildiği iddia edildi. Çevre sakinlerinin 1200 ağaçlık çam korusunda bugüne kadar 800 ağacın söküldüğü iddiası üzerine Tuzla Sulh Hukuk Mahkemesi 46 dönümlük arazide tespit çalışması istedi. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın çocuklarının eski ortağı olan ve inşaatı yapan firmanın sahibi Ziya Alp Gülan ise iddiaları yalanladı.

Aydınlı köyündeki Çamlıbelde Konutları ve Dumankaya Evleri'nin yakınlarında bulunan arazide inşaatı yürüten firma ile çevre sakinleri karşı karşıya geldi. Çamlıbelde Konutları'nda oturan vatandaşlar, 1200 ağaçlık çam korusundaki 800 ağacın söküldüğünü belirterek, ağaç katliamının halen devam ettiğini ileri sürdü.

Bilirkişi rapor da istedi
Vatandaşların şikâyeti üzerine, Tuzla Sulh Hukuk Mahkemesi arazide tespit istedi. Ziraat yüksek mühendisi Hikmet Güler, inşaat mühendisi Sahican Ağacık ve fen memuru Rüstem Davet'ten oluşan bilirkişi heyeti 23 Temmuz'da bölgede incelemelerde bulundu. Bilirkişi heyeti ayrıca arazide yaptığı çalışmalarla ilgili olarak şirketten rapor da talep ederek, alandan ayrıldı.

Orman katliamıyla suçlanan kişi ise Binali Yıldırım'ın çocuklarının eski ortağı Ziya Alp Gülan. Aydınlı köyü, Değirmen yanı mevkiinde, tapuda bahçe olarak görülen 46 bin 241 metrekarelik alanın hissedarlarından ve inşaatın sahibi olan Ziya Alp Gülan, iddiaların doğru olmadığını belirtti ve "Bütün yasal izimlerim tamam" dedi.

Bu arada Orman Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, inşaatlar için en fazla 45 ağacın sökülerek başka yere taşınmasına izin veriliyor.

Gülan'ın Yıldırım kardeşlerle bağlantısı
Ziya Alp Gülan, Yıldırım'ın çocuklarının eski ortağı. Erkan, Bülent ve Bahar Büşra Yıldırım'ın sahibi oldukları Gaye İnşaat Turizm Otomotiv Şirketi, Subaru'nun İstanbul'daki dört bayiinden biri. Gülan da, Gaye şirketinin kurucu ortağı. Ancak Gülan geçen şubat ayında hisselerini devredip şirketten ayrıldığını söyledi. Yıldırım kardeşler, bayiliği hâlâ eski ortakları Ziya Alp Gülan'ın Nissan bayiliği yapan şirketi Gülan Otomotiv'in tabelası altında yürütüyor. Erkan Yıldırım, Santour isimli şirketle 250 araç ve 800 yolcu kapasiteli Ankara Feribotu'yla denizcilik alanına girmiş, ancak daha sonra bu işten çekilmişti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.