Haberler

‘Çevre, yine dikkate alınmadı’

Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Evrensel
Çevre Mühendisleri Odası, 22 Temmuz seçimlerini, “çevrenin” de kaybettiğine değinerek, Türkiye’nin bir beş yıl daha çevresiz bir politikaya mahkum edildiğini bildirdi.

Oda tarafından yapılan yazılı açıklamada, 22 Temmuz seçimlerinin sonucu; “doğal varlıkların, ülkenin tarihinin, kültürel ve çevresel mirasının tehdit altında kalması” olarak değerlendirildi.

Açıklamada, oda tarafından, seçimlerden önce AKP Hükümeti’nin çevre alanındaki tahribatlarının değerlendirildiği hatırlatılarak, “Ancak, görünen odur ki; eğitim, sağlık gibi pek çok alanda olduğu gibi çevre alanı da bu süreçte dikkate değer görülmemiş, bu noktada, birçok önemli ve yaşamsal konu gibi, odamızın değerlendirme ve uyarıları, seçim kampanyalarını meydanlarda, şovlara ve kişisel polemiklere dönüştüren siyasiler tarafından göz ardı edilmiştir” denildi.

Çevre mühendislerinin, 22 Temmuz seçimlerinde çevrenin kaybettiğini, sermayenin, yağma ve talanın kazandığını kamuoyuna duyurmanın üzüntüsü içinde olduğu belirtilen açıklamada, her fırsatta “ülkeyi ileriye taşıdığını” ifade eden AKP’nin, çevre alanında Türkiye’yi nereye taşıdığının ortada olduğu vurgulandı.

‘Özelleştirme ile olmaz’
Açıklamada, belediyelerin ancak yüzde 69’unun kanalizasyon şebekesine sahip olduğu, 3 bin 225 belediyenin 324’ünün atık sularının 195 atık su arıtma tesisi ile arıtıldığı hatırlatılarak, katı atık depolama tesisleri sayısının ise yalnızca 46 olduğu belirtildi. AKP’nin, çok büyük vaatlerde bulunduğu enerji ve ulaşım alanında da sınıfta kaldığına değinilen açıklamada, özelleştirmeci, yabancılaştırmacı, IMF ve Dünya Bankası yanlı politikalar sonucunda Türkiye madenciliğinin de tam bir “koridor” olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, hâlâ politika üretme ve uygulama kapasitesi, kurumlar arası işbirliği, çalışma verimliliği, bütçe, uzman ve yeterli kadro, ekipman donanımı açısından etkin bir çevre yönetimi tesis etmekten son derece uzak olması eleştirildi. Bakanlık ile çıkartılan yasa ile yağma ve talanın devam edeceğine işaret edilen açıklamada, maden, çevre, orman arazileri satışı, nükleer güç santrallerinin kurulması gibi alanlarda yapılan veya yapılmak istenen yasal düzenlemeler ile talanın devam ettiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, 22 Temmuz seçimlerini, “çevrenin” de kaybettiğine dikkat çekilerek Türkiye’nin bir beş yıl daha bu alanda politikasızlığa mahkum edildiği bildirildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.