Haberler

Ankara’yı susuz bıraktıran belge

Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Çiğdem Toker
Ankara’yı susuz bırakan İçmesuyu 2. Merhale Projesi’ndeki "gecikmeye", bizzat Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kararının yol açtığı ortaya çıktı. Hürriyet, bu kararın belgesine ulaştı.

DSİ’nin her yıl revize ettiği öngörülere göre Ankara İçmesuyu 2. Aşama Projesi’nin 2005’de devreye alınması gerekiyordu. Gökçek, bundan üç yıl önce, ASKİ’yi Gerede’den getirilecek içmesuyu projesi için kredi görüşmelerine davet eden Hazine Müsteşarlığı’na "Borç stoklarımızı arttırmak istemiyoruz. Bizim önceliğimiz içmesuyu değil, metro projesi. Finansman kaynaklarımızı öncelikli projemiz olan metroya ayıracağız" diye yanıt yazdı.

Gerede Projesi
Ankara’nın 2050 yılına kadar olan içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı, önce Gerede Sistemi, daha sonra ise Kızılırmak Sistemi ile karşılanacaktı. Gerede Sistemi’yle, bölgedeki Ulusu Çayı’nda alınacak yılda 230 milyon metreküp su, Çamlıdere Barajı’na yönlendirilecek, DSİ kontrolünde ASKİ’nin yürüteceği proje kapsamında 30 kilometre uzunluğunda tünel açılacaktı. DSİ’nin raporuna göre projenin 2008’de bitmiş olması gerekiyordu. Gerede Sistemi Ankara’nın 2027’ye kadarki su ihtiyacını karşılayacaktı.

"Su önceliğimiz değil"
Gökçek’in mektubu şöyle:

"İlgi: 5 Mart 2004 tarih ve 525 sayılı yazınız

Ankara şehrinin 2027 yılına kadarki su ihtiyacının karşılanması amacını taşıyan ve DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmesi düşünülen Ankara İçmesuyu 2. Merhale projesinin kısmi finansmanını, Japan Bank For International Cooperation (JBIC)den sağlanması amacıyla ASKİ Genel Müdürlüğümüzün borçlandırılması öngörülmekte ve görüşmelere katılımları talep edilmektedir.

Her ne kadar 23 Mayıs 5 Haziran 2002 tarihleri arasında bir protokol imzalanmışsa da bu konu tamamen Başkanlık makamının bilgi ve direktifleri dışında yapılmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin ihtiyacı olan suyu temin ve kullanıma hazır hale getirilmesiyle ilgili yatırımların, bundan böyle gerek mevcut Hazine garantili borçlarımızın arttırılmaması ve gerekse yatırım maliyetlerinin azaltılması amacıyla Yap-İşlet-Devret metoduyla yaptırılması düşünülmektedir.

Ayrıca halen belediyemiz tarafından ilimizde yapımı devam eden 3 adet toplam 40 kilometre uzunluğunda metro inşaatı devam etmektedir. Bu proje belediyemizin ilk öncelikli projesidir. Borç stoklarımızı arttırmamak ve öncelikli projelerimize kaynak ayırmak amacıyla, sözkonusu su temin projesinin finansmanına katılamayacağımızı ve bu projenin tamamen DSİ imkanlarıyla yaptırılmasının daha uygun olacağı kanaaatiyle, durum bilgilerinize arz ederim."

Altında imzası var
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in imzaladığı ve Hazine’ye giden mektup 9 Mart 2004 tarihli.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.