Haberler

İstanbul''u kurtarmak için Longoz feda edilemez

Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün
Istıranca Dağları''ndan İstanbul''a su sağlanmasının, Kırklareli''nin İğneada beldesinde koruma altında bulunan Longoz ormanlarını ve bu ormandaki doğal hayatı yok edeceği belirtildi. İğneada Doğal Eko Sistemi Koruma Bölgesel Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Orhan Uyanık, halen Vize ilçesine bağlı Kıyıköy beldesinde Pabuçdere ve Kazandere''ye yapılan barajlardan İstanbul''un Terkos Gölü''ne su deşarj edildiğini anımsattı. Kıyıköy''den sonra, İğneada derelerinin suyunun da İstanbul''a verilmesi için çalışmalara başlandığını bildiren Uyanık, şöyle dedi: "İstanbul Büyükşehir Belediyesi İğneada yöre sindeki Longoz ormanları ile Bulanıkdere, Çavuş-dere ve Madara derelerinden gelen suyu Demirköy ilçesinde toplamak istiyor. Yine Rezve Deresi suyunun Sislioba köyünde yapılacak bir gölette toplanarak 47 kilometrelik boru hattıyla Pabuçderesi Bara-jı''na taşınması da hedefleniyor. Bunlara karşıyız. Çünkü yöremizden temin edilmesi planlanan içme suyu İstanbul''un sadece 3 haftalık ihtiyacıdır."

Uyanık, İstanbul''a İğneada''dan su verilmesi halinde dünyada Polonya''dan sonra İğneada''da bulunan Longoz ormanları ile ormanda yaşayan çok sayıda bitki ve canlıların yok olacağını söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.