Haberler

20 günlük su için yuvasını yıkmayın

Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Fırat Keskinkılıç, Nihat Evren
İSKİ’nin Türkiye ile Bulgaristan arasında sınırı oluşturan Rezve Deresi’ni kullanarak İstanbul’un su ihtiyacını karşılama projesi, aralarında Bern Sözleşmesi’yle koruma altında olan dev susamurunun da bulunduğu (Lutra lutra) bir çok hayvanın yaşam alanı olan Longoz su basar ormanını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

Geçen hafta Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı İğneada Beldesi’ne gelen İSKİ ekibi Rezve ve Bulanık derelerinde keşif yaptı. 2 gün süren çalışma ardından Rezve Deresi’nin yüzde 30’luk bölümü Bulgaristan’da kaldığı için bu ülkenin Dışişleri Bakanlığı’ndan suyun kullanımı için izin alındı. Daha sonra Longoz su basar ormanlarına can veren bu derelerdeki suyu Papuçdere’ye, oradan da İstanbul’a aktarmak için İSKİ’nin mühendisleri tünel ve pompa yerlerinin tespitini tamamladı.

Bu bir katliam
İğneada Doğal Ekosistemi Koruma Derneği Başkanı Orhan Uyanık, Rezve ile Bulanık Deresi’nden alınacak olan suyun Longoz su basan ormanlarını tehlikeye düşüreceğini belirtti. Uyanık "Eğer bu derelerin suyu olmazsa 2 bin 500 dönümlük Longoz ormanı yok olur. Yaklaşık 150 milyon YTL’ye mal olacak proje İstanbul’a sadece 20 günlük su temin edebilir. 20 günlük su için 2 bin 500 dönümlük ormanlık alanı yok etmek ve ciğerlerimizi tüketmek katliamdır" dedi.

46 tür memeli var
Longoz ormanlarında 544 çeşit bitki, 341 çeşit böcek, 28 tür balık, aralarında dev susamurunun bulunduğu 46 tür memeli, 17 tür sürüngenin yaşadığını söyleyen Orhan Uyanık, şöyle konuştu: "Longozların bir damla suya bile ihtiyacı var. Bu suların önü kesilirse, denizden tuzlu su karaya deşarj olur ve longozlar çöker. Doğal perdeleme yapıyor bu dereler longozlara. "

İSKİ’ye tepki afişi
Başkan Orhan Uyanık halkı bilgilendirmek için afişler hazırladı. Longoz ormanında yaşayan bitki ve canlıların fotoğraflarının yer aldığı afişte ’Dikkat hırsız var. Su hırsızları bölgemizde. Suyumuza sahip çıkalım. İSKİ lütfen suyumuzu çalma’ gibi yazılar yazıldı. 1000 afiş Kırklareli il, ilçe ve beldelerdeki tüm mahallelere asıldı.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.