Haberler

Deprem müzesi kümes oldu

Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın ‘yaşananlar unutulmasın’ önerisi ile girişine “Deprem Müzesi” levhası asılan yapı, 6 yıl sonra bakımsızlık ve ilgisizlik kurbanı oldu.

Osmaniye’de 25 Haziran 2001’de meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem sonrası bölgeyi incelemeye gelen, dönemin Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Dervişiye köyündeki Mamure Tren İstasyonundaki lojmanın “Deprem Müzesi”ne dönüştürülmesini önerdi.

Dönemin Osmaniye Valisi İsmail Fırat, depremde zarar gören lojmanın olduğu gibi korunması ve olası sonuçların görülerek örnek alınması için gar şefi Mehmet Gözcü’ye Özel İdare bütçesinden 4 bin 500 YTL ödenmesini sağladı.

1912 yılında Almanlar tarafından yapılan binanın müzeye dönüştürülmesi için başlanan çalışmalarda, lojmandaki eşya korundu, fotoğraflar çekilip duvarlara asıldı.

Binayı ziyarete gelenleri, kapıda Osmaniye Valiliğinin astırdığı ‘Bu bina 25 Haziran 2001 günü Osmaniye ilinde meydana gelen deprem felaketi sonucunda ağır hasar görmüştür. Türkiye’de deprem gerçeğinin bilinmesi açısından, deprem sonrasında bu binanın içindeki eşyayla birlikte hiçbir şeyine dokunulmamıştır. Bu gerçeği unutmamak, bu gerçeğe alışmak ve bu gerçekle yaşamak için, Osmaniye Valiliği, İl Özel İdare Müdürlüğünce “Deprem Müzesine” dönüştürülmüştür” yazısı karşıladı.

Müzeye dönüştürüldüğü yıldan sonra çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği yapı, süreç içinde kaderine terk edilince harabeye döndü.

Bakımsızlığı nedeniyle ziyaretçilerin uğramadığı müze, artık tavuk kümesi haline gelmiş durumda. Tavukların uygun buldukları yere yumurtladıkları, kapılarındaki kilitleri kırılmış olduğu görülen yapıya, artık dayanılamayacak boyutlara ulaşan kokudan dolayı girilmekte güçlük çekiliyor.

Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek, ise müzenin yönetmeliğe uygun yapılmadığı için sahipsiz kaldığını kaydetti.

Osmaniye Kültür ve Turizm Müdür Vekili Veli Aba da adı müze olmasına rağmen, yapının Kültür ve Turizm Bakanlığıyla ilgisi bulunmadığını kaydederek, “Bizim sorumluluk alanımızda değil. Bize zimmetli veya tahsisli de değil. TCDD’ye ait olduğunu biliyoruz” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.