Haberler

AKM''yi yıkmayalım da ne yapalım diyenlere

Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün
Mimarlık öğrencilerine açık S.O.S İstanbul fikir projesi yarışmaları serisinin ikincisi, gençleri, AKM''yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınarak yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı''na ve İstanbul''a kazanılması için alternatif öneriler üretmeye çağırıyor.

Hakkında alınan yıkım kararı ve yerine geliştirilen sürpriz projeler ile dikkatleri çeken Türkiye''nin en önemli modern mimarlık mirası örneklerinden AKM (İstanbul, Taksim, Atatürk Kültür Merkezi), bu sene İSMD tarafından ikincisi düzenlenecek olan S.O.S İstanbul Mimari Proje Yarışması''nın konusu olarak belirlendi. İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD)''nin, Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliği ile düzenlediği S.O.S İstanbul''un amacı, mimarlık öğrencilerinin AKM ile ilgili yaratıcı görüşlerini seslendirmeleri için bir platform yaratmak.

Son Başvurular Kasım''da
19 Kasım 2007''ye kadar başvuruların kabul edileceği S.O.S İstanbul 2007''nin jürisini mimarlar Bünyamin Derman, Kerem Erginoğlu, Cem İlhan, Ömer Kanıpak, Haydar Karabey ve Murat Tabanlıoğlu oluşturuyor. 1 Ağustos 2007''de yayınlanan şartnameyle jüri; "işlevsel olarak da çağdaş bir kültür merkezinin kentliler tarafından sevilip benimsenerek yoğun olarak kullanımı için nasıl bir çerçeve öngörülebileceğine değin senaryolar üretilme-si"nin önemini vurguluyor. Dr. Mimar Hayati Tabanlıoğlu tarafından tasarlandığı i960 yılından ve tamamlanıp açılabildiği 1978 yılından bu yana kültür yaşamımızın ayrılmaz bir öğesi olan AKM''nin geleceği hakkında S.O.S İstanbul Yarışması''na katılarak, yeni ve genç alternatifler üretmesi bekleniyor. Jüri tarafından belirlenecek altı adet projenin sahipleri 3.500''er YTL ödüle hak kazanacaklar. Sonuçların 26 Kasım''da ilan edilmesinin ardından Aralık ayında, katılımcı tüm projeler gene AKM''de sergilenerek kamuoyu ile paylaşılacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.