Haberler

Antalya’da 1/25.000’lik Çevre Düzeni Planı Tartışmaları

Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Mimarlar Odası Antalya Şubesi
Kent konseyinde düzenlenen 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı’yla ilgili bilgilendirme toplantısına Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Öztürk damgasını vurdu. Öztürk; Mimarlar Odası Başkanı Aydın’a “duygusal davranıyor”, DP’li Meclis Üyesi Av. Gököz’e ise “kentin geleceğini tıkıyorsunuz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planı, düzenlenen bilgilendirme toplantısı ile Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu üyelerine anlatıldı. Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Aysun Öztürk; Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu üyelerini 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planı hakkında bilgilendirdi. Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın, bilgilendirme toplantısında 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planı’yla ilgili olarak eleştirilerde bulundu. Nazım İmar Planı’yla ilgili olarak “Ben bilirimcilik anlayışıyla hazırlanan bu plandan vazgeçilmelidir” diyen Aydın; Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Öztürk’ün, “Bugüne kadar 6 toplantı yaptık” demesine rağmen toplantı sayısının 3’ü geçmediğini vurgulayarak, bu toplantılarda sunulan görüş ve önerilerinde dikkate alınmadığını söyledi.

“Ben Bilirimcilik”
Ağustos ve Eylül ayı meclis toplantısı gündemine alınarak onaylanması beklenen 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planı’nın, ilgili Meslek Odaları ve Sivil Toplum Örgütlerinin görüşleri alınarak hazırlanmış bir plan olmadığını belirten Aydın, “Kurul oluşturulurken bu konuda çok da umutlu değildik. Nitekim öyle de oldu. Uzlaşma yerine ben bilirimcilik. benimsendi. Bu tutumunuzda işi kavgaya ve tartışmaya doğru sürüklemektedir. Meslek odaları, bu konuda da yargı yoluna başvurmakta zorlanmaktadır. Çok geç kalınmış sayılmaz. Bütün sektörlerin ve meslek odalarının görüş ve önerileri dikkate alınarak, gerekli revizyonlar yapılabilir. Artık bu ‘ben bilirimcilik’ anlayışından vazgeçin” diye konuştu.

“Kentin Geleceğini Tıkıyorsunuz” Suçlaması
Eleştirilerin yanı sıra planda iyi şeyler de olduğunu ifade eden Mimarlar Odası Başkanı Aydın’ın tavrını “duygusal davranıyor” şeklinde yorumlayan Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Öztürk’e DP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Av. Cengizhan Gököz tepki gösterdi. 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planı’na yönelik eleştirilere katıldığını belirten Öztürk’e DP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Av. Gököz, gerekli katılımın sağlanmadan hazırlanan plan ve projelerin yargı yoluna taşındığını hatırlattı. Gököz’ün bu hatırlatmasını, “Evet böylelikle kentin geleceğini tıkıyorsunuz” diye değerlendiren İmar Daire Başkanı Öztürk, tepki çekti. Gököz, İmar Daire Başkanı Öztürk’ün sözlerini “Bir bürokratın bunu yapmaması lazım. Saygısızca bir durum” diye yorumladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.