Haberler

Milas Ören''de

Tarih: 10 Ağustos 2007 Kaynak: Dünya Yazan: Faruk Şüyün
"Ören Gökova Körfezi sahilinde yer alan ve günümüzde Muğla''nın Milas ilçesine bağlı bir beldedir.Yakın zamanlara kadar kullanılan eski ismi Gereme, antik çağdaki ismi Keramos''tur (Nitekim, Gökova Körfezi de, antik çağdaki ismini anımsatacak şekilde, zaman zaman Kerme Körfezi olarak anılmaktadır.) Bu isim ''seramik'' kelimesinin türediği köktür. Ekonomisi tarım olarak narenciye, tütün, ve zeytincilik ve balıkçılıktır. Yakın köyleri Türkevleri, Alatepe, Çökertme oluşturur. Deniz yoluyla ulaşılabilir. Tekneler için ikmal-barınak mevcuttur. Kara yolu ile Milas üzerinden veya Güvercinlik yolu üzerinden Mumcular üzerinden ulaşılabilir." İnternette araştırırken başvurduğum kaynaklardan biri olan "Vikipedi, özgür ansiklopedi" böyle anlatıyordu Ören''i.

Doğan Hızlan''ın "Nerede şiir ve şairler varsa, orası şiirin ve şairin başkentidir." cümlesine katılan biri olarak ben de Melih Cevdet Anday''ın anısına Türkiye Yazarlar Sendikası ile Milas Ören Belediyesi''nin ortaklaşa düzenlediği Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü töreni için Ören''deydim. Ödülü bu yıl dostum şair Özdemir İnce kazanması, bu kasabaya geliş nedenimi bir kat daha güçlendirmişti. Önce, bu ödülü üstlenen Ören Belediye Başkanı Kazım Turan''a teşekkür etmek istiyorum. Belediyelerin kültür ve sanata katkılarının çok önemli olduğunu yıllardır vurgulayan, yerel yönetimlerin sanata, edebiyata önem vermelerini görevleri arasında sayan biri olarak ben, Kazım Bey''in bu katkısını gönülden destekliyorum.

Ören''in kitap dostu otel sahibi Ali Bey''in (her odanın kapısında birer şiir asılı; ayrıca etkinlik için gelen şairlerin el yazıları ile şiirlerini alıp çerçeveleterek duvarlarda sergiliyor ve de otelde bir kütüphane kurmak için kitap bağışına ihtiyacı var.) Haluk Otel''in karşısında Melih Cevdet Anday''ın evi bulunuyor. Şimdi içinde eşi Suna Anday yaşıyor. Kültür sanat dostu Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal''ın desteğiyle Beşiktaş Belediyesi Kültür Sanat Platformu için gerçekleştirdiğim "Ustalara Saygı" etkinliklerinin ilk konuğu da Melih Cevdet Anday olmuştu. Dil ve anlatımı ile en önemli ''aydınlanmacı'' şairlerinden, denemeci, romancı ve oyun yazarı Melih Cevdet Anday''ı beş yıl önce kaybetmiştik... Uzun yıllar yazlarını bu beldede geçirmişti. Ören Belediyesi, Anday''ın anısına iki yıldan beri şiir ödülü veriyor. Onun adına yaptırılan parkta bir de heykeli bulunuyor.

Oktay Akbal, Doğan Hızlan, Şadan Gökovalı, Beşiktaş Belediyesi Kültür Sanat Platformu Başkanlığı''nı da üstlenen tiyatro sanatçısı Zeliha Berksoy, Ataol Behramoğlu, Haldun Ergüvenç, Namık Kuyumcu, Ayşegül Yüksel, Enver Ercan, Altay Öktem, Deniz Durukan, Metin Cengiz, Adnan Özyalçıner, Hikmet Çetinkaya, Sennur Sezer, İsa Çelik, İlhan Gürlek, Orhan Bursalı, Meriç Köyatası, Serap Tamay, Ömer Özgeç, Edip Akbayram, Turhan Günay etkinliğin sanatçı, edebiyatçı, gazeteci konukları arasındaydılar.

Özdemir İnce''ye ödülünü, Doğan Hızlan ile Belediye Başkanı Kazım Turan verdiler.

Doğan Hızlan konuşmasında yerel yönetimlerin sanata önem vermeleri gerektiğini vurgularken, "Melih Cevdet Anday Ödülü olmasa, Tanrı bilir Ören''e hiç gelir miydim?" diyerek Ören''in çok önemli bir farklılığını vurguladı.

Özdemir İnce''ye ödülü, son kitabı ''Keskindoreke / Fındınfalava'' (Kırmızı Yayınları) için verildi. Şair ödül konuşmasında bu ismin çocukluğunda uydurduğu bir tekerleme olduğunu ve Mersin''de kırlangıçlarla yarışırken söylediğini anlattı. İnce, doğumundan bir ay önce ana karnındaki izlenimlerinin yer aldığı ''Ağustos 1936/ Doğumu 1.9.1936'' adlı kitap üzerine çalıştığını da belirtti.

Muğla''da Gökova''nın doğa harikası köşelerinden Milas''a bağlı Ören beldesinde, Kazım Bey''in desteğiyle kültür sanat gündemde. Önümüzdeki günlerde 500 milyon dolarlık yatırımlarla turizm de öne çıkmaya başlayacak.

Çünkü Ören''de 40 milyon Euro maliyetli yat çekek yeri ve bakım merkezi, 600 yatlık marina, beş yıldızlı 200 yataklı otel, Çamköy''de kurulacak golf tesisleri, Meslek Yüksek Okulu Yatçılık Bölümü, Turizm ve Denizcilik Meslek Lisesi için çalışmalar sürdürülüyor.

Ve bütün bunlar, önümüzdeki yıllarda yine şiirle edebiyatla birleşince Ören daha da güzelleşecek...
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.