Haberler

Aydın''da Tralleis Seferberliği

Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Aydın merkezde bulunan Tralleis Antik Kenti''ndeki kazı çalışmalarının biran önce tamamlanması ve antik kentin turizme açılması için sivil toplum örgütleri harekete geçti. Aydın Ticaret Odası (AYTO) meclis üyesi 40 işadamı ve AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem Tralleis Antik Kenti Tanıtım ve Geliştirme Derneği''ne üye oldu. Törenin ardından kazı çalışmaları için yardım kampanyası başlatan Vali Malay, bir günde 20 bin YTL yardım topladı. Kazı alanında gerçekleşen törene Vali Malay, AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, AYTO Başkanı Mustafa Baştuğ, AYTO Meclis Başkanı Mahmut Çağlayan, Kuşadası Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Oğuz Kabaçam, Kuşadası Rehberler Derneği Başkanı Ali Karapınar, AK Parti İl Başkanı İsmail Hakkı Eser, Dernek Başkanı Mehmet Sak, sivil toplum örgütü temsilcileri ve işadamları katıldı. Törenin açılışında konuşan AYTO Başkanı Baştuğ, turizmin bacasız bir fabrika olduğunu hatırlattı. Türkiye''nin turizm gelirlerinde artış olmasına rağmen Aydın''ın bu gelirden layık olduğu payı alamadığını iddia eden Baştuğ, ilin önemli bir turizm hazinesinin üzerinde olduğunu savundu. Aydın''ın geleceği olan bu projelere; diğer sivil toplum örgütlerinin ve kamu kuruluşlarının da destek vermesi gerekmektedir" dedi. Hedeflerinin Aydın''ın en iyi şekilde tanıtımını sağlamak olduğunun altını çizen Vali Malay ise, Aydın''da birçok medeniyetin izlerini taşıyan ören yerleri olduğunu söyledi. Hem hız hem de bulunan eserler bakımında yabancı ekiplerin ülkeye çok fazla katkıda bulunmadığını kaydeden Malay, "Yavaş yavaş çalışıyorlar ve buldukları eserleri götürüyorlar. Bize 1 verirken 9 götürüyorlar. Yurt dışındaki müzeleri gezerseniz bunun açık örneklerini çok rahat görebilirsiniz. Türk kazı heyetleri bu konuda büyük gayret gösteriyor ve emeklerinin de karşılığını alıyor. Onların ortaya çıkardığı bu eserlerin korunması ve turizme kazandırılması gerekiyor" şeklinde konuştu. Tralles Antik Kenti''nde devam eden çalışmalarda ortaya çıkan eserlerin korunacağı güzel bir depo yapılmasının gerektiğine işaret eden Malay, bu konuda tüm Aydınlılardan üzerine düşen görevi yapmasını istedi. Bu konuda tüm sivil toplum kuruluşlarına yazı gönderdiğini duyuran Malay, "Bazı sivil toplum örgütleri cevap bile vermedi. Talebimiz karşısında, ipe un serer gibi davrandılar. Bu nedenle onlara yeniden yazı göndereceğim. Ticaret odasını örnek alsınlar. Yaşadıkları yere olan borçlarını ödemeleri gerekiyor" dedi.

Kazılarda M.Ö. 2 Yüzyıla Ait Kadın Heykeli Bulundu
Törende yapılan konuşmaların ardından 100 YTL bağış yaparak yardım kampanyası başlatan Malay, törene katılan iş adamlarının kampanyaya destek vermesini istedi. Kampanyaya destek olan AYTO Başkanı Mustafa Baştuğ, depo yapımında kullanılmak üzere gerekli olan 14 bin YTL değerindeki çeki Kazı Başkanı Prof Dr. Abdullah Yaylalı''ya teslim etti. AK Parti Aydın Milletvekili Erdem''de, kazılan alanların yağmurdan zarar görmemesi için yapılması gereken 250 metrekarelik kapalı alanın yapılması için gerekli 5 bin YTL değerindeki malzemeyi temin edeceğini belirtti. Başlatılan yardım kampanyasında da bin 100 YTL nakit para toplandığı öğrenildi. Yardımların toplanmasının ardından Vali Malay''a kazı alnını gezdiren Yaylalı, dünkü kazılar sırasında ortaya çıkarılan M.Ö. 2. yüzyılın 2. yarısına ait bir kadın heykelini tanıttı. Yaylalı ve Malay kazı çalışmalarında bugüne kadar bulunan en önemli parçalardan bir tanesi olan heykel önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.