Haberler

Buhar olup uçmasın diye

Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbul''a su sağlayan 10 barajdaki doluluk oranı yüzde 22.74''e düştü. Papuçdere ve Kazandere barajlarının devre dışı kalmasının ardından Alibey ve Istrancalar barajlarındaki su oranı da sıfıra yaklaştı. Sıcaklar nedeniyle yaz aylarında günde yaklaşık 400 bin metreküp suyun buharlaşma sonucu kaybolmasının engellenebileceği belirtildi.

Film Tabakası
"Buharlaşmanın engellenmesi için kimyasal yöntemlere başvurabiliriz" diyen İTÜ Uzay ve Uçak Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Kasım Koçak , "Yöntemin esası '' hegzadekanol'' ve '' oktadekanol'' gibi fetil alkol olarak bilinen kimyasallar kullanılarak su yüzeyinde bir molekülün iki milyarda biri kadar bir film tabaka oluşturulmasına dayanır. Tabaka suyun buharlaşarak atmosfere karışmasını engeller. Bu yöntemlerle bir barajda meydana gelen buharlaşma yüzde 40''a dek azaltılabilir" diye konuştu.

"Kanıtlansın"
İSKİ Genel Müdürlük Danışmanı Selami Oğuz ise şunları söyledi: "Önemli olan suyun kalitesi. Bilim insanlarımız yurtdışında uygulanan bazı yöntemleri örnek gösteriyorlar. Bu yöntemle ilgili bilimsel incelemelerin ve laboratuvar çalışmalarının yapılması gerekir. Bunun geçirliliği kanıtlanabilirse denenebilecek bir yöntemdir ."

Kayıp Yüzde 50
AKP Hatay Milletvekili ve eski Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk , "İçme Suyu Temininde Entegre Su Yönetimi Şebeke Sisteminde Sızıntı Sularının Önlenmesi" adlı raporunda, Türkiye''de şebeke sistemi ile yıllık dağıtılan 6 milyar ton suyun 3 milyar tonunun sızıntı yolu ile kaybolduğunu belirtiyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.