Haberler

İstanbul’da gişelerin ötelenmesi ve mesai saatlerinin ayrıştırılması gündemde

Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ulaşım Zirvesi’nde ele alınan otoyol gişelerinin ötelenmesi ve öğrenciler ile kamu çalışanlarının mesai saatlerinin ayrıştırılması konusunun değerlendirildiğini söyledi.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gazetecilerin sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dört bakanın katılımıyla gerçekleştirilen Ulaşım Zirvesi’nde alınan kararların uygulamaya geçeceğini belirterek, “Şu anda gişelerin ötelenmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Biz şu anda tespit ve çalışmalarını yaptık. Belirli bir noktaya getirdik, Başbakanımıza arz edeceğiz. Gişelerin ötelenmesi konusu Sayın başbakanımızın arzusuydu. Bizim trafik zirvesinde aldığımız bazı kararları zaten adım adım uygulamaya koyuyoruz. Birden her kararı uygulamak mümkün olmuyor. Bunun bir süreci var. Süreç içerisinde İstanbul’un trafiğini rahatlatacak bütün tedbirleri almaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerde yaygın olan memur ve öğrenci mesai saatlerinin ayrıştırılması konusunda da bir çalışma yürüttüklerini hatırlatan Kadir Topbaş, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Kamu kuruluşlarının mesai başlama saatleriyle eğitim saatlerinin aralarındaki farklarını ortaya koyduğunuz zaman pik saatlerde trafik yoğunluğunu mümkün mertebe aşağı çekmiş oluyorsunuz. Bununla ilgili çalışma devam ediyor. Tespitler yaptık, bunu sayın valimize de arz edeceğiz. Değerlendirmeyi birlikte yapacağız. Böyle bir uygulamaya gireceğiz, girmek mecburiyetindeyiz. Biz daha farklı denetim sistemleriyle, gelişmiş kentlerde Londra ve New York’ta olduğu gibi bir düzenlemeyle daha başarılı olabileceğimizi düşünüyoruz. Tabi trafikte mesai saatlerinin ayrıştırılması, eğitim saatlerinin ayrıştırılması, trafik denetimlerinin düzenlenmesi ve müdahaleleri hep birlikte bir sistem olarak ortaya konacak. Geçmişte çok ciddi sıkıntılar getirir diye bir türlü cesaret edilip atılamayan adımlar var. Biz bu cesareti gösteriyoruz. Ancak inanıyorum ki sadece bizim alacağımız tedbirlerle değil, İstanbul’un trafiğini kullanan vatandaşlarımızın çabalarıyla bu başarılabilir. Gelişi güzel, disiplinsiz tavırlarla istediğiniz kadar yol genişletme çalışması yapınız olay bitmiyor.”

Tünel yollar ve metro çalışmaları tam gaz devam…
İstanbul’un trafik sorununu çözerken özellikle yüzeyden yol açma maliyetleri ve problemleri sebebiyle tünel yol ve metro çalışmalarına ağırlık verdiklerini vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Projelendirdiğimiz 37 tünel geçit 160 kilometreyi bulacak. Bu uzunluktaki yollar, yüzeyden araçların önemli bir bölümünün yeraltına alınması anlamına geliyor. Belki birkaç yüz bin araç yeraltına inecek. Üst ve alt yolların ayrıştırılmasıyla pik saatlerdeki trafik yoğunluğu da azalacak. Çünkü İstanbul’da aynı saatte trafiğe çıkmanın sıkıntısını yaşıyoruz. Tabi her şeyin ötesinde toplu taşım araçlarını yaygın hale getirmek için çalışıyoruz. Metro çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu çalışmalar maliyetli ve uzun süreci gerektiren yatırımlar. Bir hedef koyduk. 2012 yılında İstanbul metro ve banliyö hatları dahil 250 kilometreyi bulacak bir raylı sistem ağına kavuşacak. Böylece İstanbul’un en önemli akslarına raylı sistemle ulaşılır olacak” diye konuştu.

İstanbullulara sabırları için teşekkür…
Şehir içerisinde yapılan ulaşım çalışmalarında yaşanan sıkıntıların farkında olduklarını, ancak böyle büyük bir sorunu sıkıntısız çözmenin mümkün olmadığını dile getiren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İstanbullular çalışmalarımızda bize tahammül gösteriyor. Bundan dolayı teşekkür ediyorum. İstanbul’da yatırıma o kadar hızlı girdik ki bugüne kadar yaptığımız yol ve kavşak çalışmaları Cumhuriyet tarihinin iki katı. Bunları büyük ölçekte tamamladık, halen devam ettiklerimiz var. Biz bunları sadece tatil aylarına, günlerine getirecek şekilde yapsaydık belki 10 – 15 senede bitmeyecekti. Çalışmalarımızı yine de trafiği dikkate alarak yapıyoruz. Sürücülerimizin çalışmalardan haberdar olarak kontrollü araç kullanmaları halinde trafikte fazla rahatsız olmayacaklarını tahmin ediyorum. Bu sıkıntıyı yaşamak durumundayız, çünkü ulaşıma kesin çözüm getiriyoruz.”

Bazı yol çalışmaları eğitim yılına yetiştirilecek
Önümüzdeki ay itibariyle eğitim yılının başladığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Yine inşallah geçen eğitim yılında olduğu gibi İstanbullulardan, İstanbul’daki sürücülerden, öğrenci ve velilerinden yardım, destek isteyeceğiz. Biz de bir kısım noktaları eğitim yılına bitirmeye çalışıyoruz. O süreçte inşaat çalışmalarımızı daha dikkatli hale getireceğiz. Böylece İstanbul’un eğitim sürecinin ilk haftasındaki yoğunluğunu birlikte aşacağız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.