Haberler

Mardin Kalesi restorasyon bekliyor

Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Şeyhmus Edis
Gecesi gerdanlık gündüzü seyranlık olarak bilinen Mardin''in kalesi 7 bin yıllık tarihin verdiği yorgunlukla kayalarını artık taşıyamaz hale geldi. Mardin Mimarlar Odası Başkanı Yılmaz Altındağ, kalenin hızla şehre doğru kaydığını belirterek, acil tedbir alınmasını istedi.

Mardin kalesinin üç yıldır büyük tehlike arz ettiğini bildirmesine rağmen hiç kimsenin buna kulak asmadığını ileri süren Yılmaz Altındağ, "Mardin Kalesi restore edilmezse büyük bir felaketle karşı karşıya kalabiliriz." uyarısında bulundu.

Altındağ, "Kale hızla şehre doğru kaymaktadır. Kayalar çatlamaktadır. Ayrıca kale üzerinde yapılan taş yapılar da yıkılmaktadır. Kale altında bulunan evlerin derhal boşaltılması ve buranın afet bölgesi ilan edilmesi gerekir. Aksi takdirde kışın yağacak kar ve yağmurlar, kaya parçaların kaymasına ve yıkılmasına neden olacaktır. Zaten kale tehlike sinyalleri vermeye başladı. Kalenin acil olarak onarım ve bakıma alınması gerekir. Böyle özel bir yapıya yapılacak müdahale bir Artuklu Camisi''ne ya da medresesine yapılacak müdahaleden farklı bir uygulama gerektirmektedir. Bunun için teknolojinin nimetinden faydalanmak şart." dedi

Kalede oluşan oyukların çelik tel donatılı beton püskürtme yöntemi ile kapatılması gerektiğini vurgulayan Altındağ, şunları söyledi: "Mardin kalesinde uygulanabilecek bu yöntem sırasında betona taş tozu da karıştırılarak yarıklara yapılacak dolgunun kaya yüzeyi ile aynı dokuda olması sağlanabilir. Kaleye yapılabilecek bir başka uygulama da payandalama sistemidir. Bunlar özellikle dik yamaçta bulunan kale gözetleme kulesinin ve kale camisinin altındaki kaya yüzeylere destek olarak yapılabilir. Tabi bu yüzeydeki yarıklara dolgu yapıldıktan sonra, payandalama yöntemini Mimar Sinan Ayasofya Camii için zamanımızdan 550 sene evvel uygulamıştır. Tabi o zamanın teknikleri ile bu payandalar bugün biraz bize kaba görünebilir ama yapıyı kurtarmıştır. Çağımızda ise kale kulesine ve camisine yapılacak payandalama betonarme destek şeklinde olup yüzeyi yöresel Mardin taşı ile kaplanarak kale ile uyumlu bir duvar görünümünde olabilir."

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar da, kale için gereken önlemlerin alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı''na gerekli raporları gönderdiklerini belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.