Haberler

Filyos kazıları ile Karadeniz''in ilk antik kenti ortaya çıkacak

Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Abdullah Karabacak
Zonguldak''ta yapılan antik kent kazı çalışmaları devam ediyor. Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde yapılan kazı çalışmalarını Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen de yerinde inceledi.

Erkmen, beraberinde İl Jandarma Alay Komutanı Albay Hakan Temel Aksel, Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Demir, Filyos Belediye Başkanı Hilmi Uzun''la birlikte antik kentteki kazı alanını gezdi. Kazı çalışmalarını yürüten Trakya Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Sümer Atasoy''dan bilgi alan Erkmen, gezi sonrası basın toplantısı düzenledi.

Filyos antik kentinin Karadeniz''de kazı yapılan ilk antik kent olma özelliğini taşıdığını belirten Vali Erkmen, define avcılığı konusunda halkın uyanık olmasını istedi. Define avcılarının tarihi eserleri tahrip ettiğini söyleyen Erkmen, "Kazılar eylül ayı başında sona erecekti. Ancak birtakım gelişmeler sonucu çalışmaların uzatılmasını sağladık. Bizim arzumuz sadece yaz aylarında 2 değil, 12 ay çalışmanın olmasıdır. Üniversite bünyemizde YÖK''ten geçen Arkeoloji Bölümü''nün açılmasıyla burada 12 ay süren kazı çalışması yapmak istiyoruz. Bölümün açılabilmesi için öğretim görevlisi bulunması şart. Biz de Sümer hocadan ricada bulunduk. Ya kendisinin bölümün başına geçmesini ya da önerdiği birisinin olmasını istedik. Buranın büyük bir değer olduğunu, yapılan çalışmalardan anlıyoruz. Karadeniz''de ilk defa antik bir kent kazısı yapılıyor." diye konuştu.

Bilimsel kazı başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy da, antik kentte değişik bulgulara rastladıklarını belirterek, "Geçtiğimiz yıl yapılan çalışmalarda eski kentin toprak üstü kalıntıları tespit edildi, envanterleri ve çizimleri yapıldı. Bu yılki çalışmalarımız ise 25 Temmuz''da başladı. Çalışmalarda 6 öğretim üyesi, 6 uzman-arkeolog ve 15 arkeoloji-sanat tarihi öğrencisi bulunuyor. Yapılan çalışmalarda, kale içinde, Helenistik devire ait yapılar ve çanak-çömlek ile 30 değişik tipte Ortaçağ''a ait sırlı çanak-çömlek parçaları bulundu. Çanak-çömlek çeşidinin bol olması, yapılan ticaretin zenginliğini gösteriyor." dedi.

Filyos antik kent kazı çalışmalarının, Türkiye''nin Karadeniz kıyılarında kazılan ilk ve tek antik kent çalışması olduğunu vurgulayan Prof. Atasoy, şunları söyledi: "Buradan elde edilecek bilgi ve belgeler büyük önem taşımaktadır. Toprağın hemen altında yolları, meydanı, hamamı, dini yapıları, evleri, depoları, dükkanları, mezarlarıyla büyük bir kent ortaya çıkarılacaktır. Böylece tarihi boyunca önemsenmeyen bu kent, Karadeniz Bölgesi''nin turizm açısından ''ilk ve tek parıldayan yıldızı'' olacaktır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda burasının zengin bir kent olduğunu tespit ettik. Burası bir Efes, bir Bergama olabilir. Böylece turizm hareketlenir."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.