Haberler

Hasankeyf''te mozaik duvar

Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Ilısu Baraj Gölü tehdidi alındaki Batman''ın tarihi ilçesi Hasankeyf''te süren kurtarma kazılarında ilk kez Roma dönemine ait duvar mozaikleri bulundu. Kazı Başkanı Selçuk Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, "Roma dönemine ait kale girişindeki bekçi kulesinin girişinde Zeugma mozaiklerinin benzerine rastladık. Tesadüfen rastladığımız duvar mozaik, MÖ 4. yüzyıla ait. Romalıların bu önemli mozaikleri, Zeugma''dakinin benzeridir. Hasankeyf''te ilk kez mozaikten duvar bulunması Romalıların buraya ne nedenli önem verdiğinin bir kanıtıdır" dedi.

Kurtarma kazılarından sorumlu Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Hasankeyf Kalesi girişinde, 5 ayrı kültür katmanının ortaya çıkarıldığı Romalıların giriş kapısındaki bekçi kulübesinde, tesadüfen balık ve göz vb. gibi farklı figürlerin üzerinde bulunduğu renkli duvar mozaiğe rastladıklarını söyledi. Yaklaşık bir ay önce ortaya çıkardıkları, beş ayrı kültürün bulunduğu Romalıların kale girişindeki giriş kapısının olduğu bekçi kulübesinde ilk kez mozaiklere (tessera) rastladıklarını ifade etti. Mozaik duvarının bulunduğu Romalıların giriş kapısının üstünde de Artuklular''a ait havuz bulunduğunu kaydeden Uluçam, şunları söyledi: "Bu yıl kazı yaptığımız ve beş ayrı kültür izinin bulunduğu Şap Vadisi''ndeki Romalıların kale giriş kapısında böyle süslü anıtsal duvarlar olacağını beklemiyorduk. Bu yıl gün yüzüne çıkardığımız beş ayrı kültür katmanın bulunduğu yerde, bazı defineciler kale giriş, kapısında izinsiz kazı yapmış, bu mozaikler de tesadüfen ortaya çıktı. O korsan çalışma bu tarihin çıkarılmasında bize yardımcı oldu."

Antik Kentin Önemi Bir Kat Daha Arttı
Zeugma benzeri mozaiklerin ilk kez Hasankeyf''te ortaya çıkarılmasıyla antik kentin öneminin bir kat daha artığını belirten Uluçam şöyle devam etti: "Kazılarda Roma dönemine ait bulguları tespit etmemiz önemli bir bulgu. Bu mozaiğin diğer parçalarına da ulaşabilmemiz için çalışmalarımızı titiz bir şekilde sürdüreceğiz. Tesadüfi bulduğumuz 2 bin 500 yıllık mozaiklerin incelemelerini tamamladıktan sonra Mardin Müzesi''ne göndereceğiz." Öte yandan Hasankeyf''in taşınmasına karar verecek olan bilimsel kurulun önümüzdeki hafta bölgede incelemelerde bulunacağına değinen Prof. Dr. Uluçam, "Hasankeyf''teki görevlerimden ötürü belki de beni kurula almaları uygun görülmedi ama, dün söylediğim gibi bugün de tekrarlıyorum. Buradaki eserler taşınamaz. Bilimsel kurulun üyeleri de gelip görecek. Eğer '' bu eserleri bu teknolojiyle taşırız '' diyorlarsa, yapsınlar. Fakat buradaki tek eser yerinden kaldırılamaz, teprendiğinde elinizde kalır. Tuz buz olur" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.