Haberler

Beşiktaş Meydanı''na yeni çehre

Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Serdar Canıpek


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş''ta trafiğin yeraltına alınıp meydanın yayalaştırma çalışmalarının başladığını söyledi. Topbaş, var olan meydanları yayalara uygun olarak yeniden düzenleme ve İstanbul''a yeni meydan ekleme çalışmalarına hız verdiklerini de kaydetti. Topbaş konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Düzenlediğimiz meydanlardan en önemli gördüğümüz Beşiktaş Meydanı''dır. Burada trafiğin yeraltına alınması için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''ndan onay aldık. Beşiktaş''ta trafik yeraltında olacak. Yani çarşıdan çıkacak bir insan denize kadar rahatlıkla yürüyerek erişebilecek" dedi.

Kuruldan Onay Çıktı
Büyükşehir Belediyesi Projeler Dairesi Başkanlığı''na bağlı Projeler Müdürlüğü''nce hazırlanan ve iki bölümden oluşan "Beşiktaş Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Avan Projesi"nin ulaşıma ilişkin kısmı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nca onaylandı. Bu kısmın uygulama projesini içeren ihale de Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından yapıldı. Proje çalışmasının tamamlanmasının ardından işin yapımına geçilecek. Proje kapsamında Beşiktaş Meydanı''ndaki bütün araç trafiği yeraltına alınarak görsel ve fonksiyonel olarak deniz ve köy içinin (çarşı) bütünleşmesi sağlanacak. Meydanda araç ve yaya trafiğinin köklü olarak düzenlenmesiyle yaşanılır sağlıklı bir çevre oluşturulacak. Araç trafiği için açılan tünellerin giriş çıkış rampalarının olumsuz etkileri de projede en az hissedilir şekilde düzenlendi. Böylece alanın tarihi, doğal, kültürel değerlerinin insan ile yakın ilişkisi yeniden kurulacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.