Haberler

Adnan Saygun Gururu

Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Yapımı hızla devam eden Adnan Saygun Sanat Merkezi’ni gezerek çalışmalar hakkında bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Sadece İzmir’in değil, tüm Türkiye’nin sanat mabedi haline gelecek bir yapı inşa ediyoruz” dedi. Yıllardır adına yakışır bir sanat merkezine sahip olamayan İzmir, Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Adnan Saygun Sanat Merkezi projesiyle hayaline kavuşuyor. Geçtiğimiz Aralık ayında temeli atılan merkezin inşaatı sorunsuz devam ediyor. Çalışmaları yerinde incelemek üzere inşaat alanına giden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, görevlilerden bilgi aldı. Çalışmaların yüksek bir tempoda devam etmesinden bir hayli memnun kalan Başkan Kocaoğlu, “Burada inşa edilen yapı sadece İzmir’in değil, tüm Türkiye’nin sanat mabedi haline gelecek. Bu bina hizmete girdiğinde, kentte yıllardır zor şartlar altında görev yapan sanatçılarımıza ve çağdaş bir mekanda sanat etkinliği izlemeye hasret kalan sanatseverlerimize borcumuzu ödemiş olacağız” dedi.

Çalışmaların takvime uygun bir şekilde aksaklık yaşanmadan ilerlediğini sözlerine ekleyen Kocaoğlu, merkezin 2008’in Haziran ayında tamamlanacağını söyledi.
Başkan Kocaoğlu Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin sanat dünyası için çok büyük bir anlam ifade ettiğini, bu nedenle açılışının da ses getirecek bir gösteri ve organizasyonla yapılacağını kaydetti.

İzmir’i kültür ve sanat alanında geleceğe taşıyacak olan Adnan Saygun Sanat Merkezi Güzelyalı’da eski troleybüs atelyesinin yerinde, 29.500 metrekarelik toplam alanda inşa ediliyor. Merkezin maliyeti 27 trilyon 700 milyar YTL’yi bulacak. Bodrum dışında 4 kattan oluşacak ana binada inşaatın yüzde 20’lik bölümü tamamlandı. Ana binanın zemin katında 250 kişilik küçük salon, 1225 kişilik büyük salon, 45 kişilik 4 adet toplantı salonu bulunacak. 2. katta sergi salonlarının yanı sıra büyük salonun balkon bölümü, 3. katta teknik kontrol ve kumanda mahalleri, bodrum katında ise sığınak, depo ve tesisat mahalleri yer alacak. Ayrıca 300 araçlık bir otopark alanı da ayrılacak.

Adnan Saygun Sanat Merkezi Projesi kapsamında yer alan Kültür ve İletişim Platformu’nun ise yüzde 70’lik kısmı tamamlandı. Bu bölümde 120 kişilik açık hava sineması, 100 kişilik açık hava tiyatrosu, açık sergi alanları ve yeşil alanlar yer alacak. Projenin bir diğer ayağını ise giriş bölümündeki tarihi binanın restorasyonu oluşturuyor. Restorasyon çalışmaları başlayan ve 3 ay içinde tamamlanması beklenen bu bina müzik kütüphanesi olarak kullanılacak, aynı zamanda kitap, CD ve bilet satışı da burada yapılacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.