Haberler

Metrobus’te ilk sefer 15 Eylül’de

Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi


Ayazağa Kavşağı inceleme gezisinin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mayıs 2006 yılında çalışmalarına başlanan metrobusun ilk ayağı olan Topkapı-Küçükçekmece hattının 15 Eylül’de tamamlanarak ilk seferini yapacağını açıkladı.

Metrobus projesinin İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar Kampusu’na kadar uzatılan kısmının tamamlanmasının biraz zaman alabileceğini kaydeden Başkan Topbaş, “Metrobus Avcılar’a kadar gidecek. Küçükçekmece-Topkapı hattımızı 15 Eylülde devreye sokacağız. İşin uzamasının sebebi sadece yüzeye bir beton dökerek bariyer ve yol yapmak değil. Metrobusun altındaki altyapıyı her şeyini yapmak için zaman gerekiyor. Ama ilk etabımızı okulların açılmasına yetiştireceğiz. Metrobuslerin gelmesinde bir aksama olabilir. Metrobuslerin gecikmesi halinde ise mevcut otobüsleri devreye sokacağız. Önemli olan oraya bir rahatlık getirmek. Küçükçekmece’den sıkıntılı gelen insanlarımız artık rahatlıkla gelecek” diye konuştu.

Metrobus köprüden geçerek Göztepe’ye kadar uzayacak
Metrobusun tramvaylar gibi raylı sistem olmadığı için uzun süreli bir deneme seferi olmayacağını kaydeden Kadir Topbaş, metrobus projesinin Beylikdüzü’ne kadar uzatılmayacağını belirtti. Başkan Topbaş, “Metrobus Avcılar Kampusu’ndan yola çıkarak Boğaz Köprüsü’nü de geçerek Göztepe’ye kadar gidecek. Tramvay ve metro gibi vatandaşımız araca binip gayet konforlu tertemiz işine eğitimine gidecek. Metrobus Beylikdüzü’ne ulaşmayacak çünkü oraya metro projemiz var. Şuanda orada yapılmış olan televizyon kulesine bir istasyon kurulacak. Daha sonra metro Silivri’ye kadar gidecek” şeklinde konuştu.Kadir Topbaş, “Metrobus çalışmaya başlayınca E-5’teki minibüsler ve otobüsler kalkacak mı?” şeklindeki bir soruyu da “Bu hattan farklı güzergahlara kaydırma olabilir. Zaten metrobus gibi rahat konforlu bir ulaşım olduktan sonra insanlar minibüsü ve otobüsü tercih etmeyecek. Biz de onları mağdur etmeden başka noktalarda istihdam edeceğiz” diye cevapladı.
Metrobüs projesinin detayları
E–5 Topkapı-Avcılar güzergâhında yapımı süren metrobus hattı inşaatı kapsamında Küçükçekmece’ye kadar olan kısımda asfalt, beton, bariyer, işleri devam ediyor. Metrobus projesi kapsamında Küçükçekmece-Avcılar arası bölüm “Topkapı- Küçükçekmece Arası D–100 Karayolu Metrobus Ulaşım Hattı İle Üstgeçit, Yol ve Altyapı Tamamlama İnşaatı İşi” kapsamında yapılıyor. Bu yolun ihale bedeli 56 milyon 480 bin YTL+KDV.

İstanbul’un en büyük problemlerinden biri olan trafik sıkışıklığını önlemek için yapılan metrobus projesinin ilk etabı 15 Eylül’de yapılacak. E–5 Karayolu’ndaki yaşanan trafik tıkanıklığına karşı geliştirilen en büyük projelerden biri olan metrobus projesinin ilk ayağı olan Topkapı-Avcılar İstanbul Üniversitesi Kampusu arasındaki çalışmalar hızla devam ediyor. 15 Eylül’de ilk projenin Topkapı-Küçükçekmece arası açılacak.Projenin önemli ayağını oluşturan Topkapı-Avcılar arasında 14 durak bulunuyor. Metrobus Hattının 1. Etabı Topkapı-Avcılar İstanbul Üniversitesi Kampusu yol uzunluğu yaklaşık 20 kilometre. Metrobus projesinin ilk ayağındaki duraklar sırası ile şöyle; “Topkapı Parkı Metrobus Dönüş İstasyonu ve Durağı, Cevizlibağ Durağı, Demirciler Sitesi Durağı, Merter Durağı, İncirli Durağı, Şirinevler Durağı, Yenibosna Durağı, Sefaköy Durağı, Beşyol Durağı, Cennet Durağı, Küçükçekmece Durağı, Avcılar Reşitpaşa Durağı, Avcılar Kuruçeşme Durağı ve Avcılar İstanbul Üniversitesi Kampusu Son Durak”

Metrobus projesi kapsamında tanesi bir milyon 200 bin euro olan toplam 50 araç alınacak. İlk etapta Eylül ayında 10 metrobüs alınacak. Boyu 26 metre olan metrobusler yaklaşık 220 yolcu kapasiteli. Metrobus araçları çevre dostu ve dizel ve elektrikli olmak üzere hibrid motor sistemine sahip. Otomatik kontrol sistemine sahip olan araçlar şoförsüz olarak da kullanılabiliyor. Metrobusler duraklara sıfır yanaşarak özürlü vatandaşların araçları sorunsuz şekilde kullanmasını sağlayacak. Proje kapsamında günlük ortalama 170 bin yolcu taşınması hedefleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.