Haberler

Sahipsiz kent, İstanbul?..

Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Hıncal Uluç
Yahu bu Kanyon ne biçim bir gecekondudur?.. Yanındaki Metro City de öyle.. Dün geçerken yoktular.. Bir gecede kondurmuşlar.. Gecekondu işte.. Çünkü ancak bir gecede konarsa, bugünkü rezillik olur.. Bu kentin sahipsizliğinin en büyük işareti..

Kanyon nedir, Metro City nedir bilinmiyor mu?. Bu iki dev alışveriş ve yerleşme merkezinin yöreye getireceği trafik yoğunluğunu tahmin etmek için uzman olmak mı gerekir, yoksa, kafası çalışan 5 yaşında bir çocuğun zekası yeterli mi?.
Hadi başlarken uyudunuz.. İnşaatları yıllarca sürdü.. O zaman da mı düşünmediniz?..

Onu da geçelim.. Yahu buralar açıldı. Trafik felç oldu.. Hala mı düşünmüyor, çare aramıyorsunuz?. Siz ne biçim yönetici, ne biçin İstanbul sahibisiniz?

İstanbul''un trafiğinden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Kemal Hanlı''ya bir teklif yaptım.. Herhangi bir gün, akşam altıda, Gültepe''de bir itfaiye, ya da ambulans çağrısı yapalım, var mısın?.. Bakalım kaç saatte müdahale edebilecek, ne kadar zamanda gelip gidebilecekler.. Acı acı güldü, Ali Kemal Müdür.. Hepsi o..

Gültepe''yi kente bağlayan yol iki şerit. Bir geliyor, bir gidiyor. Koca bir semt bu daracık yola mahkumken, şimdi Kanyon ve Metro City trafiği de buna eklendi. Çünkü önden geçen Büyükdere Caddesi''ne bu iki alışveriş merkezinden direk bağlantı yok.. İlle Gültepe''nin daracık caddesini kullanacaksınız.

Neden?.. Çünkü İstanbul Trafiğini elindeki bilgisayarla yönetmeye meraklı çocuk için bir tek hedef var. Ana arterdeki hız ortalamasını yukarda tutmak.. Büyükdere Caddesi az kesilsin de, yan sokaklar ne olursa olsun..

Bu kafa ile İstanbul gibi 18 milyonluk bir kentin trafiği yönetilir mi? Be kardeşim.. Madem Gültepe, Metro ve Kanyon''un o devasa trafiğini bu daracık yolda üst üste bindirdin, bari o yola sahiplensene.. Hayır..

Bakın Gültepe''ye giriş çıkışı sağlayan o daracık ana cadde ile Kanyon, Metro City arasında 100 metrelik bir Harman Sokak var. Tüm giren ve çıkan trafik bu dar geçitten geçmek zorunda..

Bu Harman sokak, İstanbul''un metrekareye en çok oto park düşen yeri.. Miltaş otomatik oto parkı.. Polo Oto parkı.. Kapalı oto park, açık oto park, Harmancı oto parkı.. 100 metrede 5 otopark.. Ama o 100 metrelik daracık yolun bir şeridi günün her saatinde yasak olmasına rağmen park etmiş arabaların işgali altında. Çünkü oraya park bedava.. Giriş çıkış sıkıntısı yok.. Akşamüzeri bir de servis minibüsleri bekliyor orda, yetmezmiş gibi..

Dahası.. Kaldırım üstünde bir de taksi durağı var ki, yayalar da yürüyemesin.. Şimdi bu kent sahipli mi, Allah rızası için söyleyin..

Bu kentin seçilmiş ya da atanmış sahipleri, Belediye Başkanları, Valiler, kaymakamlar, müdürler, hiç mi Gültepe''ye, Kanyon''a, Metro City''ye gitmezler?.. Buradan hiç mi trafik görevlisi, belediye zabıtası geçmez?. Bu rezillik hiç mi kimseyi rahatsız etmez?

İşin başında, Kanyon ve Metro City''ye izin verirken "Nasıl" demedin.. Şimdi gelip bakmaz mısınız?.. Çözüm aramaz mısın?..
Nasıl İstanbul''un sahibisin sen?
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.