Haberler

Seyrantepe''ye en yüksek teklif Talu''dan

Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe''de kurulacak spor kompleksi için yapılan ihalenin dün yapılan son turunda en iyi teklif, Eren Talu Mimarlık - Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu''ndan geldi.

Grubun teklifi "234 milyon 567 bin 890 YTL idare gelir payı, yüzde 0 gelirden elde edilecek idare pay oranı ve 777 milyon 777 bin 777 YTL toplam gelir tutarı" olarak belirlendi. TOKİ Başkanlığı''nda yapılan ihalenin ikinci aşamasına, geçen pazartesi teklif veren 5 firmadan 4''ü çağrıldı.

İhaleye "Eren Talu Mimarlık - Alke Ortak girişimi, Sembol - BF Ortak Girişim Grubu, Bozoğlu - Ural - A&Z Ortak Girişimi ve Kuzu İnşaat" şirketleri katılırken, Özyazıcı İnşaat teknik şartnameye uymadığı için ihaleye çağrılmadı. İhalede önce sözlü teklifler alındı, ardından firmaların revize ettikleri fiyatlarla kapalı teklifler alındı. Kapalı tekliflerin bulunduğu zarfta en iyi teklif Eren Talu Mimarlık - Alke Ortak Girişimi''nden geldi. İhale Komisyonu Başkanı ve TOKİ Başkan Yardımcısı Çağatay Göktayoğlu, teklifleri değerlendirdikten sonra, ihalenin sonucunu en kısa zamanda açıklayacaklarını bildirdi.

Talu kârdan vazgeçti
İhalede TOKİ''ye en yüksek gelir payı vermeyi öneren Eren Talu OGG, ihaleyi kazanmaları durumunda inşaata bir an önce başlamak istediğini ve hem Galatasaray''a yeni bir stadyum hem de İstanbul''a güzel bir mimari yapı kazandırmayı amaçladıklarını belirtti. Galatasaray taraftarı olduğu için ihaleyi kazanmayı çok daha fazla istediğini vurgulayan Talu, "İhaleyi kazanmayı çok istiyorduk. Bunun için teklifimizi yükselttik. Hem TOKİ''yi memnun edecek, hem de bizi kâr açısından riske sokmayacak bir teklif sunduk" dedi. Talu, daha önce söylediği, "Galatasaray için kârdan vazgeçerim" sözlerinin anımsatılması üzerine, "Evet bu ihale de aynen böyle oldu" yorumunu yaptı.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, ihaleyi kazanan firmanın bir an önce inşaat işlerine başlayarak gelir getirecek olan Ali Sami Yen''i tamamlamasını istedi. Seyrantepe Projesi''nin "çok uzun bir macera" olarak nitelendiren Canaydın, "Bu macera sonunda bitti. Talu-Alke en şanslı firma olarak gözüküyor. Ancak son kararı idare verecek" dedi.

İkinci ortak Alke
Seyrantepe Projesi''ne en yüksek teklifi veren Ortak Girişim Grubu''ndaki diğer şirket olan Alke, 1955''te mühendis Hazım Alakavuk ve Ayhan Kemaloğlu tarafından kuruldu. 1995''te turizm yatırımlarına da başladı.

Şirket, bu yıl içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin 187 milyon euro''luk Ambarlı Atıksu İhalesi''ne MVM ve Suudilere ait PWT Wasser ile ortak girmişti.

Eren Talu da Hillside Su Otel, Bodrum Ev Otel''in yanı sıra Belek''teki Adam&Eve otelini yapmasıyla tanınıyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.