Haberler

Ek binada yabancı konuk ağırlanacak

Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Akşam
TBMM İletişim Daire Başkanlığı; Milli Saraylar Bilim Değerlendirme Kurulu tarafından, Dolmabahçe Sarayı’nın metruk haldeki ek binalarının, aslına uygun olarak restorasyon çalışmaları için bina eklentilerinden arındırılması kararı alındığını açıkladı. Orijinal adı “Matbah-ı Amire’’ olan ve kullanılmayacak durumda bulunan bu binaların restore projesi kapsamında alındığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

‘’Binalar zaman içinde Milli Saraylar dışında kurumların kullanımına açılmış ve yapılan eklentilerle deforme edilmiş, tarihi özelliğini kaybetmiştir. 1995 yılında Devlet Malzeme Ofisi’nden Milli Saraylar’a devrinden sonra binalar aslına uygun olarak yeniden restorasyon kapsamına alınmıştır.

Bilim Değerlendirme Kurulu tarafından, aslına uygun olarak restorasyon çalışmaları için binaların eklentilerinden arındırılması kararı alınmıştır. Binaların aslına uygun olarak restorasyonu ve Milli Saraylar Bilim Değerlendirme Kurulu onayı ile yeniden orijinal haline dönüştürülmesi şartıyla Başbakanlığın kullanımına tahsisi uygun görülmüştür. Bazı bölümleri atölye olarak kullanılan bu metruk binaların, Başbakanlığın seçkin yabancı konuklarını ağırlayacağı orijinal şekliyle özel bir mekan haline getirilmesi açısından da bu tahsis ayrıca önem arz etmektedir.’’
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.