Haberler

Kentsel rant ile dönüşüm alanları yasa tasarısı masaya yatırılıyor

Tarih: 14 Eylül 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: İpek Arıoğul
Son yılların en tartışmalı konularından biri olan "kentsel rant", "Yerel Yönetimlerde ’Dönüşüm’ Sempozyumu"nda ele alınacak.

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) tarafından gerçekleştirilen, sekreteryası Peyzaj Mimarları Odası’nca yürütülen "Yerel Yönetimlerde ’Dönüşüm’ Sempozyumu", geniş bir katılımla 17-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek. "Yerel Yönetimler Yasası" ile gündeme geldiği ilk günden bu yana eleştiri oklarının hedefi olan, Meclis Bayındırlık ve İmar Komisyonu’nda onaylandıktan sonra geçtiğimiz aylarda Genel Kurul’a inen "Dönüşüm Alanları Yasa Tasarısı", her yönüyle sempozyumda masaya yatırılacak. Çıkarılan ve çıkarılmakta olan bu gibi yasaların devletin kamusal denetimini ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu, kentsel rantı hedeflediğini belirten Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak, Ankara Hürriyet’e şu açıklamalarda bulundu:

Kentsel Rantın Oluşum ve Dağılımı: 17-19 Ekim tarihleri arasında, Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirilecek sempozyumda sunulacak bildiriler şu başlıklar altında yer alıyor: Kentsel Rantın Oluşum-Dağıtım Süreci ve Değişen Aktörler; Yerel Yönetimler Demokrasi ve Yerel Siyaset; İdari Yeniden Yapılandırma ve Yerel Yönetimler; Yerel Yönetimlerde Finans Politikaları ve Mali Yapı; Yerel Hizmetlerin Görülmesi. Paralel oturumların gerçekleştirileceği sempozyuma, kentsel dönüşüm projelerinin yürütüldüğü illerin belediye başkanlarını davet ettik. Bunların arasında Ankara, İstanbul, İzmir, Konya ve Kars Büyükşehir Belediye Başkanları yer alıyor. Konunun uzmanları ve yetkilileri tarafından çeşitli sunumların yapılacağı sempozyumun bir çığır açmasını ümid ediyoruz.

Son 30 yıllık dönemde yaşanan ekonomik ve politik deneyim, bir yandan devleti ekonomik işleyişin dışına iterken, diğer yandan da siyasal gücün merkezden çevreye aktarılmasını öngörüyor. Yaşanan süreçte yerel yönetimler, tarihsel önemde yeni bir durumla yüz yüzedir. Bu durum yerel yönetimleri, kentsel rantın yönetiminde, toplumsal gruplar dengesinde ve her türlü etkinliğin finansmanında yoğunlaşan önelmelrel dönüştürüyor. Ortaya konan önlemler, yerel yöentimleri yerel halktan uzaklaştırıp piyasa güç mekanizmalarının doğrudan doğrudan açık emrine veriyor. Yeni kurallar, yerel yönetimleri giderek piyaa sistemine ve anti-demokratik konuma sıkıştırıyor. Sempozyum, bu özü açığa çıkarmayı ve yerel yönetimleri kamusal sisteme destek verecek doğru bir konuma çekmek için yapılması gerekenleri vurgulamayı amaçlıyor.

Olaganüstü yetkili belediye meclisleri
Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak, tartışmalara konu olan kentsel dönüşüm projelerinin ilkinin Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara’da 2003’te başladığını, Yerel Yönetimler Yasası’nın yanı sıra kentsel dönüşüm projelerinin yarardan çok zarar getireceğini belirterek, şöyle konuştu: "Yerel Yönetimler Yasası ile tehlikeli bir döneme girdik. Dönüşüm Alanları Yasa Tasarısı ise memleketin işgal yasası olarak değerlendirilebilir. Yerel yönetimde yaşanan dönüşümlerle kimliğimizin dönüşüp kimliksizliğe gidiyoruz. Prototip kentler, alış veriş merkezleri, ticaret merkezleriyle birbirinin aynı kentler yaratılıyor. Bu iki yasa da belediyelere, belediye meclislerine olağanüstü yetkiler veriyor. Devletin kamusal denetiminin ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bir döneme girdik. Kentler tamamen rank merkezleri haline geliyor."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.